RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Firmy przerzucają koszty na klientów. „Efekt uboczny wzrostu gospodarczego”

Od stycznia podrożały m.in. bilety lotnicze (fot. Pexels)

Mocny popyt konsumpcyjny sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na zmianę cenników. Efektem jest rosnąca inflacja cen usług – wskazuje „Puls Biznesu”. Na podwyżki zdecydowało się wiele dużych przedsiębiorstw, m.in. LuxMed, Cyfrowy Polsat, mBank, Orange czy Play.

Polska drugim najatrakcyjniejszym do inwestowania krajem na świecie

Polska została uznana za drugi najatrakcyjniejszy na świecie kraj do inwestowania lub prowadzenia przedsiębiorstwa w rankingu „CEO World Magazine”....

zobacz więcej

Dziennik ocenia, że to raczej nie przypadek, iż te deklaracje pojawiły się niemal jednocześnie. Najnowsze dane GUS pokazują, że inflacja cen usług konsumpcyjnych wyniosła w czerwcu 3,5 proc. i była najwyższa od lipca 2012 r.

Szybko rośnie też odsetek usług, które drożeją w tempie ponad 3 proc., natomiast odsetek usług, które drożeją w tempie ponad 6 proc., na wiosnę przekroczył odsetek tych, które tanieją. Jest to efekt uboczny bardzo szybkiego wzrostu gospodarczego.

Według „PB” silny popyt konsumpcyjny sprawia, że przedsiębiorcom coraz łatwiej przenosić koszty na klientów. Skoro duże firmy ruszyły z cenami, to oznacza, że wyczuły dobry moment, kiedy klientom łatwiej będzie zaakceptować wyższe ceny.

W pierwszych miesiącach roku najszybciej drożały usługi odbioru odpadów komunalnych i bilety lotnicze na trasach krajowych i międzynarodowych. W tym pierwszym przypadku przyczyną są m.in. zaostrzające się regulacje w sprawie segregowania odpadów, a w tym drugim wzrost cen ropy oraz wzrost płac pilotów.

Od stycznia do maja koszt wywozu śmieci wzrósł o 12,6 proc., a usługi malarzy o 8,94 proc. Ceny biletów lotniczych na trasach krajowych podniosły się o 8,70 proc., zaś na międzynarodowych o 7,96 proc. Za strzyżenie mężczyzn i dzieci płaci się o 7,10 proc. więcej, a za strzyżenie kobiet o 4,46 proc. Ceny fast foodów wzrosły o 4,96 proc., z kolei wynajem mieszkań jest droższy o 4,88 proc.

źródło:
Zobacz więcej