RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apetyt rośnie w miarę… spadku hormonu

Na decyzję o jedzeniu wpływa pamięć dotycząca poprzedniego posiłku (fot.Pexels)
Na decyzję o jedzeniu wpływa pamięć dotycząca poprzedniego posiłku (fot.Pexels)

Hormon odpowiedzialny za uczucie głodu – grelina – pełni ważną rolę w kontrolowaniu pamięci epizodycznej. Gdy jest go za mało, szczury zapominają, że już jadły – wynika z badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Poznanie mechanizmu może pomóc w walce z otyłością.

Naukowcy wyhodowali aktywne minisieci neuronów

Japońscy badacze stworzyli działające sieci neuronów podobne do tych, jakie pracują w ludzkim mózgu. To nowe narzędzie do badań jego działania i...

zobacz więcej

Grelina, zwana też hormonem głodu, wydzielana jest w żołądku, a jej poziom rośnie w momencie oczekiwania na jedzenie. To ona reguluje ilość spożywanego pokarmu, a także – jak ustalili amerykańscy badacze – bierze udział we wzmacnianiu pamięci epizodycznej, czyli dotyczącej przeżytych zdarzeń.

Grelina łączy się z receptorami w obrębie nerwu błędnego i w ten sposób wysyła sygnały głodu do mózgu.

Specjaliści wyłączyli u szczurów niektóre receptory greliny i zaobserwowali, że zwierzęta zaczęły miewać problemy z pamięcią epizodyczną – zapominały o lokalizacji specyficznych obiektów. Ponadto gryzonie częściej jadły. Konsumowały co prawda mniejsze porcje, ale sprawiały wrażenie, jakby nie pamiętały o poprzednich posiłkach.

– Na decyzję o tym czy jeść, czy powstrzymać się od jedzenia, wpływa pamięć dotycząca poprzedniego posiłku. Przebiegająca przez nerw błędny ścieżka sygnalizacyjna greliny może stanowić łącznik między pamięcią o poprzednich posiłkach a sygnałami głodu powstającymi na skutek oczekiwania na następną porcję – tłumaczy dr Elizabeth Davis, koordynatorka badania.

Rezultaty pracy zaprezentowano na tegorocznej konferencji Society for the Study of Ingestive Behavior w Utrechcie (Holandia).źródło:

Zobacz więcej