RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Prezydent Białegostoku stosuje podwójne standardy”. Chodzi o marsz LGBT

Tadeusz Truskolaski nie zezwolił na organizację pikniku rodzinnego pod ekumenicznym patronatem Kościoła i Cerkwi (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

– Istnieje obawa, że prezydent Białegostoku faworyzuje LGBT, a przy tym ukrywa dowody lub być może ukrywają je urzędnicy, na jego polecenie – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Sebastian Łukaszewicz, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego. Tadeusz Truskolaski nie zezwolił na organizację kilkudziesięciu zgromadzeń, w tym pikniku rodzinnego pod ekumenicznym patronatem obu diecezji – katolickiej i prawosławnej – w terminie, w którym środowiska LGBT chcą się zebrać na pierwszym w Białymstoku marszu równości.

Marsz Równości w Białymstoku może się odbyć. Prezydent: nie wezmę w nim udziału

Marsz Równości może się odbyć w Białymstoku. Wniosek spełnia wymogi formalne i został złożony jako pierwszy – powiedział prezydent miasta Tadeusz...

zobacz więcej

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, w wyborach startował z poparciem PO. Jest ojcem Krzysztofa Truskolaskiego. To poseł PO, wybrany z listy Nowoczesnej, teraz bardzo aktywny w kampanii – jest m. in. na filmach Bartosza Arłukowicza z Węgrowa.

Prezydent Białegostoku negatywnie ocenił przebieg marszów równości w Warszawie i Gdańsku (gdzie doszło do profanacji) określając je mianem „ataku na innych”. W marszu białostockim nie weźmie udziału i nie udzieli mu patronatu. Mimo to podlaskie środowiska prorodzinne i prawicowe obawiają się, że faktycznie faworyzuje LGBT.

Marsz równości – pierwszy w historii Białegostoku – ma się odbyć w tym mieście w sobotę, 20 lipca. W tym samym terminie również inne organizacje zgłosiły swoje zgromadzenia, łącznie kilkadziesiąt. Ratusz nie zezwolił na żadne z nich twierdząc, że zgłoszenie marszu równości przyszło najwcześniej: „kilka milisekund” po północy.

Decyzję tę ratusz podjął w trybie rozprawy administracyjnej. Przedstawiciele organizatorów niektórych imprez byli na niej obecni i zgłosili wniosek o zabezpieczenie dowodu w postaci potwierdzenia momentu wpływu poszczególnych zawiadomień na skrzynkę elektroniczną urzędu, jednak odmówiono im tego.

Jak wynika z informacji, do których dotarł portal tvp.info, organizatorzy zamierzają podjąć w związku z tym kroki prawne wobec ratusza.

Co więcej, magistrat nie zezwolił także na piknik rodzinny, który organizuje marszałek województwa podlaskiego pod patronatem obu białostockich diecezji: katolickiej i prawosławnej. W tym przypadku Tadeusz Truskolaski tłumaczył, że marszałek zbyt późno złożył wniosek o zajęcie pasa drogowego (piknik ma się odbyć na rynku, gdzie dopuszczony jest jedynie ruch pieszy).

Marszałek Artur Kosicki zgłosił piknik 2 lipca, 18 dni przed imprezą. Zdaniem Tadeusza Truskolaskiego powinien to uczynić najpóźniej 30 dni przed nią. Jednak w jednym z tweetów prezydent miasta przyznał, że gdyby chodziło o niedzielę (21 lipca, a więc gdyby wniosek wpłynąłby 19 dni przed imprezą), „nie byłoby żadnej kolizji”

W opinii naszego rozmówcy Sebastiana Łukaszewicza taka postawa może świadczyć o tym, że prezydent miasta faktycznie faworyzuje LGBT. Na Twitterze radny określił to postępowanie mianem stosowania podwójnych standardów. Syn prezydenta Truskolaskiego, poseł Krzysztof Truskolaski, określił zaproszenie na piknik rodzinny mianem „skandalicznego”. Wspólnie z zastępcą swojego ojca Rafałem Rudnickim wezwali Totalizator Sportowy, pracodawcę radnego Łukaszewicza, do „reakcji” Marszałek Artur Kosicki zapewnia w rozmowie z portalem tvp.info, że piknik rodzinny pod ekumenicznym patronatem obu kościołów tak czy inaczej się odbędzie.

- Chcemy dać pozytywny przekaz. Chcieliśmy promować nasze wartości. Uważam, że jest to moim zadaniem jako katolika, nie zostawiam wiary w przedpokoju. Jeśli wyznawcy LGBT mogą głosić swoje poglądy publicznie, to my też możemy swoją wiarę i swoje poglądy głosić publicznie – wskazał Kosicki.

– Ludność Podlasia od wieków wyznaje wiarę katolicką, prawosławną, a nawet muzułmańską. W tym przypadku pojęcie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny jest dla nas wszystkich wspólną, nienaruszalną wartością – dodał samorządowiec.

źródło:
Zobacz więcej