RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomyłka w klinice in vitro. Kobieta urodziła dzieci innej pary, musiała je oddać

W pozwie przeciwko klinice małżeństwo oszacowało, że leczenie pochłonęło ponad 100 tys. dol (fot. Shutterstock/bezikus)

Do szokującej pomyłki doszło w klinice w Los Angeles, gdzie para – określana jako AP i YZ – zdecydowała się na zabieg in vitro. Oboje byli pochodzenia azjatyckiego. Tym większe było ich zdziwienie, gdy okazało się, że na świat przyszło dwóch białych chłopców; lekarze utrzymywali, że urodzi się chłopiec i dziewczynka. Małżeństwo musiało oddać dzieci ich genetycznym rodzicom; teraz pozywa klinikę CHA Fertility.

„Ulepiono” modelowy ludzki zarodek z komórek macierzystych

Jak powstaje organizm? Dla większości zwierząt wielokomórkowych, do których należymy także my, początkiem jest jedna komórka zwana zygotą, wynikła...

zobacz więcej

Mieszkająca w Flushing w stanie Nowy Jork para pobrała się w 2012 r. Od początku miała problemy z zajściem w ciążę. Z tego powodu zdecydowali się na zabieg in vitro, który wykonano na początku 2018 r. w klinice CHA Fertility.

O tym, że kobieta urodzi dwoje dzieci, małżeństwo dowiedziało się we wrześniu 2018 r. Jak jednak wykazało badanie USG, na świat miało przyjść dwóch chłopców, co nie było możliwe, ponieważ istniał tylko jeden męski embrion – wynika z pozwu złożonego przez parę 1 lipca tego roku.

Podczas badania lekarz, który – jak oceniono w pozwie – podejrzewał błąd, powiedział małżeństwu, że wynik badania USG jest prawdopodobnie błędny. Drugi z lekarzy miał z kolei zapewniać, że sprzęt do badania ultrasonograficznego często się psuje, a jego żona urodziła dziewczynkę, choć twierdzono, że urodzi chłopca.

Para oszacowała, że na procedury in vitro wydała ponad 100 tys. dolarów. I choć po urodzeniu chłopców małżeństwo musiało oddać dzieci ich genetycznym rodzicom, nadal nie wie, co stało się z ich zarodkami.

Klinice CHA Fertility zarzucają, że przez błąd w sztuce lekarskiej i zaniedbanie doznali fizycznej oraz emocjonalnej krzywdy. Pozew zawiera także 14 innych zarzutów.

źródło:
Zobacz więcej