RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tomasz Szatkowski Stałym Przedstawicielem RP przy NATO

Wśród priorytetów misji na placówce w Brukseli Szatkowski wymienia zwiększenie wpływu RP na politykę NATO (fot. arch.  PAP/Artur Reszko)
Wśród priorytetów misji na placówce w Brukseli Szatkowski wymienia zwiększenie wpływu RP na politykę NATO (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

Tomasz Szatkowski odebrał z rąk ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza nominację na stanowisko Stałego Przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli – poinformował resort na Twitterze. Nominację ambasadorską odebrał też Rafał Poborski, który pokieruje ambasadą RP w Baku.

Błaszczak: Brakuje Polaków na ważnych stanowiskach w NATO

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski to świetny kandydat na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO; jest doświadczonym dyplomatą i...

zobacz więcej

„Minister Czaputowicz wręczył w imieniu prezydenta nominacje nowym ambasadorom Polski: Rafał Poborski będzie reprezentował Polskę w Azerbejdżanie, a Tomasz Szatkowski obejmie stanowisko Stałego Przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli” – poinformował resort na Twitterze.

Szatkowski zastąpi na stanowisku ambasadora przy siedzibie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli byłego wiceministra Marka Ziółkowskiego, który zakończył swoją misję z końcem marca, po niespełna dwóch latach od jej rozpoczęcia. Ambasadorzy przy NATO zwykle sprawują swoje funkcje cztery lata. W przypadku Ziółkowskiego były to 22 miesiące. Decyzję o jego odwołaniu z Brukseli podjęło MSZ; przyczyn nie podano.

Organizacja ds. zakazu Broni Chemicznej (OPCW, ang. Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons), przy której Stałym Przedstawiciele Polski będzie Szatkowski, to organ wykonawczy Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 29 kwietnia 1997 r. Organizacja odpowiada za wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących eliminowanie światowych zapasów broni chemicznej.

W połowie maja sejmowa komisja spraw zagranicznych udzieliła rekomendacji kandydaturze wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego na stałego przedstawiciela RP przy NATO i przy Organizacji ds. zakazu Broni Chemicznej w Hadze.

Komisja zajmowała się kandydaturą Szatkowskiego ponownie, na wniosek PiS. W lutym komisja negatywnie zaopiniowała jego kandydaturę – z powodu zbyt małej liczby posłów PiS obecnych na posiedzeniu komisji.

Wiceminister obrony: Jesteśmy blisko ustaleń w sprawie amerykańskiej bazy

Wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski poinformował, że Polska i Stany Zjednoczone są bliskie konsensusu w sprawie zwiększenia...

zobacz więcej

W swojej prezentacji, którą przedstawiał w lutym przed komisją, Szatkowski wśród priorytetów swojej misji na placówce w Brukseli wymienił zwiększenie wpływu Polski na politykę NATO i umocnienie jej postrzegania jako wiarygodnego sojusznika, utrzymanie kwestii rozszerzenia na agendzie politycznej Sojuszu, a także utrzymanie zaangażowania politycznego i wojskowego państw pozaeuropejskich – USA i Kanady – w bezpieczeństwo europejskie. Jako zagrożenia wskazał m.in. na agresywną politykę Rosji i negatywne tendencje dot. stanu relacji transatlantyckich.

Szatkowski (ur. w 1978 r.) jest absolwentem prawa, podyplomowych studiów z bezpieczeństwa narodowego (Uniwersytet Warszawski) i studiów wojennych (King's College London). Ukończył podyplomowy kurs polityki wywiadowczej (King's College London), kurs doskonalenia oficerów sztabowych (Szkoła Podyplomowa Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Monterey), a także kurs programowania polityki obronnej i zarządzania strategicznego (brytyjska Akademia Obrony Shrivenham) – można przeczytać w jego biogramie na stronie internetowej MON.

Szatkowski jest laureatem stypendium brytyjskiego Ministerstwa Obrony (2004), Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych (2007) i Asmus Policy Entrepreneurs Fellow of the German Marshall Fund of the United States (2013).

Rosyjskie prowokacje wymagały działań NATO. Ambasada USA o ochronie polskich granic

„Rozmieszczenie amerykańskich wojsk w Polsce jest całkowicie zgodne z naszymi zobowiązaniami i ma charakter obronny. To rosyjskie prowokacje...

zobacz więcej

Przed objęciem urzędu wiceministra w resorcie obrony Szatkowski kierował m.in. Narodowym Centrum Studiów Strategicznych. Wcześniej był specjalistą ds. prac programowych w klubie parlamentarnym PiS (w latach 2003-05), doradcą ministra-koordynatora służb specjalnych (2005-07) i wiceprezesem spółki Bumar (2006-08). Zasiadał w radzie nadzorczej TVP (2009-12). W tych samych latach pracował jako doradca komisji – m.in. prawnej i spraw zagranicznych – Parlamentu Europejskiego.

Rafał Poborski, który odebrał nominację na funkcję ambasadora w Azerbejdżanie, urodził się 6 lutego 1976 r. w Warszawie. Jest absolwentem studiów wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim.

Poborski w latach 2000-03 pełnił funkcje specjalisty w Ośrodku Studiów Wschodnich; w latach 2003-05 był aplikantem dyplomatyczno-konsularnym. W latach 2005-06 pracował w MSZ w Departamencie Europy jako attaché, a w latach 2006-16 w Departamencie Polityki Wschodniej. W październiku 2016 r. został powołany na członka Grupy Zadaniowej ds. dyplomatycznego wsparcia organizacji międzynarodowej wystawy EXPO 2012 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej