RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polska w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem pracujących imigrantów spoza UE

Trzech na czterech (76 proc.) obywateli krajów spoza Unii Europejskiej jest w Polsce aktywnych zawodowo (fot. Shutterstock/Kzenon)
Trzech na czterech (76 proc.) obywateli krajów spoza Unii Europejskiej jest w Polsce aktywnych zawodowo (fot. Shutterstock/Kzenon)

Najnowsze

Popularne

Polska ma jeden z najlepszych wyników zatrudnienia imigrantów spoza UE wśród państw unijnych – wynika z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). W naszym kraju trzech na czterech imigrantów jest aktywnych zawodowo (76 proc.), co plasuje Polskę na piątym miejscu wśród państw Unii Europejskiej.

Polskie bezrobocie jednym z najniższych w Europie

Stopa bezrobocia w maju 2019 r. wyniosła w Polsce 3,8 proc – podał Eurostat. Odsetek osób niezatrudnionych w 28 krajach członkowskich Wspólnoty...

zobacz więcej

– Znacznie gorzej radzą sobie kraje tzw. starej Unii, gdzie nawet połowa imigrantów nie pracuje, pozostając na utrzymaniu państwa – ocenił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w rozmowie z portalem tvp.info.

Gorszy wynik mają m.in. Włochy (63,4 proc.), Niemcy (57,5 proc.) czy Holandia (54,8 proc.). Jeszcze gorzej wypada Szwecja, Finlandia i Francja, gdzie zatrudniony jest jedynie co drugi przybysz spoza UE. Najmniejszą stopę zatrudnienia imigrantów ma z kolei Belgia, gdzie pracuje ich jedynie 43,4 proc.

W rankingu Polskę wyprzedzają jedynie Malta (77,3 proc.), Rumunia (77,9 proc.), Czechy (81,8 proc.) oraz Islandia (82,7 proc.).

– Wysoka stopa zatrudnienia imigrantów spoza UE w Polsce, w kontekście znacznie niższych wskaźników na zachodzie Europy, ewidentnie pokazuje nam, że dotychczasowi imigranci stanowią dla polskiej gospodarki istotną wartość dodaną – podkreślił Cezary Kaźmierczak. W ocenie prezesa ZPP dane Eurostatu wskazują jednoznacznie, że imigranci w Polsce podejmują pracę zarobkową i wspierają nasz rynek pracy.

Jak wskazał ekspert, znacznie niższa aktywność zawodowa imigrantów w państwach starej Unii stanowi natomiast gospodarczy problem, zwłaszcza, że duża część z nich korzysta ze świadczeń socjalnych.

– Nie jest niespodzianką, że najliczniejszą grupę imigrantów spoza UE stanowią w Polsce Ukraińcy – powiedział Kaźmierczak. Jak jednak dodał, coraz bardziej popularna robi się też migracja z państw azjatyckich, ponieważ na polskim rynku pracy funkcjonuje np. wielu Wietnamczyków.

Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy zmartwieniem przedsiębiorców

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenia w maju wzrosło w Polsce o 7,7 proc. rok do roku i wyniosło 5057,82 zł. Z kolei stopa bezrobocia osiągnęła poziom 3,8 proc. – podał Eurostat.

Ukraińcy będą zachęcani, by nie wyjeżdżali z Polski do Niemiec

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza będzie zabiegać o to, by pracujący w naszym kraju Ukraińcy nie wyjeżdżali do Niemiec. W Bundestagu przyjęto nowe...

zobacz więcej

– To z pewnością dobre informacje, ale jednocześnie coraz więcej przedsiębiorców skarży się na brak pracowników i wymienia ten czynnik jako jedną z podstawowych barier rozwoju. Wszystko wskazuje na to, że z uwagi na demografię będzie jeszcze gorzej – stwierdził Cezary Kaźmierczak. Jak dodał, wysoka aktywność zawodowa imigrantów w Polsce powinna skłaniać do ułatwienia tym ludziom osiedlania się w Polsce na stałe.

Tym bardziej, że struktura etniczna i kulturowa imigrantów w naszym kraju to czynniki wspierające ich aklimatyzację – powiedział. Ekspert wskazał, że niedobór pracowników na rynku to nie jedynie polski problem, jednak bliskość językowa i geograficzna to jedne z naszych atutów „w ramach swoistej rywalizacji o imigrantów zarobkowych z państw wschodnich”.

W ostatnim czasie m.in. niemiecki Bundestag przyjął nowe regulacje prawne, które umożliwiają obywatelom spoza UE podjęcie legalnej pracy. Dotyczy to jednak przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w Polsce pracuje ok. 1,2 mln Ukraińców. Z badań Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej wynika, że 70 proc. z nich pozytywnie ocenia doświadczenia pracy w naszym kraju, a ponad 60 proc. chce mieszkać w Polsce na stałe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej