
Polska ma jeden z najlepszych wyników zatrudnienia imigrantów spoza UE wśród państw unijnych – wynika z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). W naszym kraju trzech na czterech imigrantów jest aktywnych zawodowo (76 proc.), co plasuje Polskę na piątym miejscu wśród państw Unii Europejskiej.
Stopa bezrobocia w maju 2019 r. wyniosła w Polsce 3,8 proc – podał Eurostat. Odsetek osób niezatrudnionych w 28 krajach członkowskich Wspólnoty...
zobacz więcej
– Znacznie gorzej radzą sobie kraje tzw. starej Unii, gdzie nawet połowa imigrantów nie pracuje, pozostając na utrzymaniu państwa – ocenił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w rozmowie z portalem tvp.info.
Gorszy wynik mają m.in. Włochy (63,4 proc.), Niemcy (57,5 proc.) czy Holandia (54,8 proc.). Jeszcze gorzej wypada Szwecja, Finlandia i Francja, gdzie zatrudniony jest jedynie co drugi przybysz spoza UE. Najmniejszą stopę zatrudnienia imigrantów ma z kolei Belgia, gdzie pracuje ich jedynie 43,4 proc.
W rankingu Polskę wyprzedzają jedynie Malta (77,3 proc.), Rumunia (77,9 proc.), Czechy (81,8 proc.) oraz Islandia (82,7 proc.).
– Wysoka stopa zatrudnienia imigrantów spoza UE w Polsce, w kontekście znacznie niższych wskaźników na zachodzie Europy, ewidentnie pokazuje nam, że dotychczasowi imigranci stanowią dla polskiej gospodarki istotną wartość dodaną – podkreślił Cezary Kaźmierczak. W ocenie prezesa ZPP dane Eurostatu wskazują jednoznacznie, że imigranci w Polsce podejmują pracę zarobkową i wspierają nasz rynek pracy.
Jak wskazał ekspert, znacznie niższa aktywność zawodowa imigrantów w państwach starej Unii stanowi natomiast gospodarczy problem, zwłaszcza, że duża część z nich korzysta ze świadczeń socjalnych.
– Nie jest niespodzianką, że najliczniejszą grupę imigrantów spoza UE stanowią w Polsce Ukraińcy – powiedział Kaźmierczak. Jak jednak dodał, coraz bardziej popularna robi się też migracja z państw azjatyckich, ponieważ na polskim rynku pracy funkcjonuje np. wielu Wietnamczyków.
Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy zmartwieniem przedsiębiorców
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenia w maju wzrosło w Polsce o 7,7 proc. rok do roku i wyniosło 5057,82 zł. Z kolei stopa bezrobocia osiągnęła poziom 3,8 proc. – podał Eurostat.
Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza będzie zabiegać o to, by pracujący w naszym kraju Ukraińcy nie wyjeżdżali do Niemiec. W Bundestagu przyjęto nowe...
zobacz więcej
– To z pewnością dobre informacje, ale jednocześnie coraz więcej przedsiębiorców skarży się na brak pracowników i wymienia ten czynnik jako jedną z podstawowych barier rozwoju. Wszystko wskazuje na to, że z uwagi na demografię będzie jeszcze gorzej – stwierdził Cezary Kaźmierczak. Jak dodał, wysoka aktywność zawodowa imigrantów w Polsce powinna skłaniać do ułatwienia tym ludziom osiedlania się w Polsce na stałe.
Tym bardziej, że struktura etniczna i kulturowa imigrantów w naszym kraju to czynniki wspierające ich aklimatyzację – powiedział. Ekspert wskazał, że niedobór pracowników na rynku to nie jedynie polski problem, jednak bliskość językowa i geograficzna to jedne z naszych atutów „w ramach swoistej rywalizacji o imigrantów zarobkowych z państw wschodnich”.