RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Solaris dostarczy do Mediolanu nawet 250 autobusów elektrycznych

Solaris umocnił się na pozycji lidera wśród europejskich producentów autobusów elektrycznych (fot. FB/Solaris Bus & Coach S.A.)

250 autobusów elektrycznych dostarczy mediolańskiemu przewoźnikowi ATM Milano spółka Solaris Bus & Coach. Rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma się rozpocząć za rok.

Solaris sprzeda Berlinowi 90 autobusów elektrycznych

Do końca 2020 r. spółka Solaris Bus & Coach dostarczy do Berlina 90 elektrycznych autobusów Solaris Urbino 12 electric. Zamówienie złożyła spółka...

zobacz więcej

Jak poinformował wielkopolski producent autobusów i trolejbusów, umowa ramowa na dostawę łącznie do 250 autobusów elektrycznych dla ATM Milano to jeden z największych przetargów wygranych do tej pory przez firmę Solaris i największy dotyczący pojazdów elektrycznych w Europie.

„Mediolański przewoźnik ma ambicje do końca 2030 r. całkowicie zrezygnować z autobusów z konwencjonalnym napędem, a producent Urbino electric ma odegrać niemałą rolę w tej elektromobilnej rewolucji. Dzięki ogromnej umowie ramowej Solaris umocnił się na pozycji lidera wśród europejskich producentów autobusów elektrycznych” – podała spółka w komunikacie.

Jak zaznaczono, łączna wartość umowy ramowej może wynieść ponad 192 mln euro. Rozpoczęcie dostaw pierwszej partii 40 autobusów ma się rozpocząć w czerwcu 2020 r.

Autobusy, na które zdecydował się Mediolan, to Urbino 12 electric – model, który jeździ po ulicach kilkudziesięciu miast w 17 państwach Europy.

12-metrowe elektryczne Urbino będzie wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh. Energia w nich będzie uzupełniana poprzez tzw. pantograf odwrócony, czyli urządzenie, które będzie obniżało się z masztu ładowarki na autobus; ładowanie będzie się też odbywało w zajezdni.

Solaris liderem na niemieckim rynku. Kolejne autobusy w drodze

Wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej Solaris Bus & Coach poinformował o dostarczeniu pięciu autobusów elektrycznych do Frankfurtu...

zobacz więcej

Jednostką napędową elektrycznych autobusów będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 110 kW każdy.

W autobusie pomieszczą się 82 osoby, w tym 26 na miejscach siedzących. Pojazd będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, funkcjonalną zatoczką dla wózków inwalidzkich i 14 miejsc o zwiększonej dostępności z niskiej podłogi.

W samym Mediolanie autobusy Urbino są znane od 2014 r. W stolicy północnych Włoch kursuje 150 autobusów Solarisa, w tym 25 elektrycznych. Producent na rynek włoski dostarczył już ponad 40 autobusów bateryjnych.

Oprócz Mediolanu zakupili je klienci z Bergamo i Bolzano. Ponadto do tego ostatniego klienta w 2021 r. Solaris dostarczy 12 autobusów wodorowych.

Solaris Bus & Coach S.A. to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Do tej pory wyprodukował ponad 17 tys. pojazdów.

Pojazdy firmy były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność w Polsce i Europie. Autobus Urbino 12 electric wygrał prestiżowy europejski konkurs „Bus of The Year 2017”. We wrześniu 2018 r. Solaris Bus & Coach S.A. dołączył do grupy CAF, która objęła 100 proc. udziałów w spółce.

źródło:

Zobacz więcej