Na Wolin sześć razy szybciej. Remont ma nie utrudniać podróży

Obecnie prowadzona jest rozbiórka toru nr 1 przed i za obiektem (fot. plk-sa.pl)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły remont mostu kolejowego przez Dziwnę. To jedyne połączenie kolejowe wyspy Wolin i portu w Świnoujściu z pozostałą częścią terytorium Polski. Modernizacja ma być prowadzona tak, by nie spowodować utrudnień w kursowaniu pociągów. Po jej zakończeniu prędkość dopuszczalna na tym odcinku wzrośnie z 20 do 120 km/h.

Adamczyk: Powstaną nowe dworce kolejowe m.in. w Grudziądzu i Olkuszu

Budowę nowych dworców kolejowych w Grudziądzu, a także w Olkuszu, Gdyni Chyloni, Nisku, Oleśnie Śląskim i Lubartowie zapowiedział w środę w...

zobacz więcej

200-metrowa konstrukcja mostu składa się z trzech przęseł o długości 66 metrów i wadze 165 ton. Remont ma kosztować 25 mln zł. Prace będą prowadzone w dwóch etapach. Trwa rozbiórka toru nr 1 przed i za obiektem. Wykonawca stawia rusztowania przy filarach. Po zakończeniu wszystkich prac po jednej stronie mostu, roboty rozpoczną się na torze nr 2.

W ramach prac wykonawca wymieni tory i słupy sieci trakcyjnej. Zostanie wzmocniona konstrukcja obiektu, poprawi się także estetyka mostu. Metalowa konstrukcja zostanie pomalowana, odnowione zostaną filary i przyczółki. Wzmocniony zostanie także nasyp przed i za mostem, co ma podnieść poziom bezpieczeństwa na tym odcinku.

Przez przeprawę przejeżdża przeciętnie 46 pociągów towarowych i pasażerskich w ciągu doby. Roboty zostały zaplanowane w taki sposób, by nie powodować utrudnień w ich kursowaniu.

Podróżni z efektów prowadzonych prac skorzystają pod koniec 2020 r. Koszty inwestycji pokryte zostaną ze środków własnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

źródło:
Zobacz więcej