RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TVP, Polskie Radio i PAP wznawiają Nagrody Mediów Publicznych

Treścią mediów publicznych jest przede wszystkim kultura; było oczywiste, że ten mecenat, który towarzyszył mediom publicznym od lat, wymaga ukoronowania. Tym ukoronowaniem jest wręczanie nagród wybitnym polskim twórcom – powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla prof. Andrzeja Nowaka

Prof. Andrzej Nowak, historyk, został laureatem nagrody imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wyróżnienie zostało przyznane podczas ostatniego...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej, która odbywa się w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, Czabański poinformował, że TVP, Polskie Radio i PAP po 11 latach przerwy wznawiają przyznawanie Nagród Mediów Publicznych.

Szef RMN przypomniał, że idea ustanowienia Nagród Mediów Publicznych narodziła się na przełomie roku 2007 i 2008 r.

– Powstała w rozmowie między Andrzejem Urbańskim, ówczesnym prezesem TVP, Januszem Kurtyką, prezesem IPN, i mną, który wtedy byłem prezesem Polskiego Radia. Rozmawialiśmy o nagrodach za książkę historyczną roku. Te nagrody przetrwały zresztą przez 11 lat do tej pory – mówił.

– Ta idea wisiała w powietrzu, bo właściwie było oczywiste, że rola mediów publicznych jest tak ważna w kulturze polskiej i treścią tych mediów jest przede wszystkim kultura. Było oczywiste, że to działanie, ten mecenat, który przecież towarzyszył mediom publicznym od lat, wymaga pewnego ukoronowania. Tym ukoronowaniem jest wręczanie nagród wybitnym polskim twórcom. Wówczas to było w dwóch obszarach – muzyki współczesnej i polskiej literatury współczesnej. Teraz doszła trzecia kategoria, czyli obraz – powiedział.

Czabański dodał, że media publiczne podzieliły się organizacyjnie obszarami, które są im w największym stopniu przypisane. Telewizji przypadł obraz, Polskiemu Radiu – muzyka, a agencji PAP – słowo. Zaznaczył, że „to nie są nagrody ani radia, ani telewizji ani PAP, tylko to są nagrody mediów narodowych; nazywają się nagrodami mediów publicznych w trzech dziedzinach” – obraz, muzyka i słowo.

– To są nagrody tych mediów wspólne dla każdej z tych dziedzin, mimo że organizacyjnie zostało to podzielone; , kapituły (nagród) zostały powołane dla każdej nagrody osobne – dodał szef RMN.

Prezes TVP Jacek Kurski poinformował, że Nagród Mediów Publicznych pierwszej edycji, za rok 2018, zostaną przyznane we wrześniu.

– Tak żeby nie tracić tego wspaniałego roku, jakim był roku 100-lecia niepodległości. Bardzo dużo dobrego działo się w tym czasie, warto to wszystko zauważyć – mówił Kurski.

teraz odtwarzane
TVP, Polskie Radio i PAP wznawiają przyznawanie Nagród Mediów Publicznych

źródło:
Zobacz więcej