RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Co roku sadzimy pół miliarda drzew. Ta liczba nie jest z sufitu”

Sadzonki trafiają też na tereny nienależące do Lasów Państwowych (fot. PAP/Piotr Polak)

Co roku Lasy Państwowe sadzą na swoich gruntach ok. pół miliarda drzew. Ta liczba nie jest wzięta z sufitu. Nasze pozostałe sadzonki – ok. 300 mln – są sadzone na terenach nienależących do LP – w miastach, lasach prywatnych. Moja wypowiedź dla RMF FM została wyrwana z kontekstu – mówi w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

#1000drzewnaminutę. Lasy Państwowe promują akcję z humorem

Lasy Państwowe postanowiły z humorem promować akcję #1000drzewnaminutę. W mediach społecznościowych opublikowano film, który przedstawia rozmowę...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach, że sposobem na poprawę stanu środowiska ma być zasadzenie pół miliarda drzew. – Robimy to, idąc własną drogą. Czyste powietrze, zdrowie powietrze, zasadzimy w tym roku około 500 milionów drzew – mówił premier.

Radio RMF FM w artykule zatytułowanym „Morawiecki zapowiedział pół miliarda drzew. Leśnicy: nie ma gdzie ich posadzić” przywołuje wypowiedź rzeczniczki Lasów Państwowych Anny Malinowskiej. „My nie mamy więcej wolnych terenów do tego, żeby np. posadzić tam las. Co można było zrobić, to już zrobiliśmy” – cytuje jej słowa rozgłośnia.

W rozmowie z portalem tvp.info Malinowska stwierdza, że jej wypowiedź została wyrwana z kontekstu.– Co roku sadzimy mniej więcej pół miliarda drzew. Sadzimy je na gruntach Lasów Państwowych, które mają określone granice i nie powiększają się. Lasy Państwowe mają ograniczone miejsce, pół miliarda to jest maksymalnie tyle, ile możemy zasadzić. Te tereny które mieliśmy wolne, my już dawno zalesiliśmy – mówi rzeczniczka.

Dodaje, że Lasy Państwowe „nie mają już za bardzo miejsc”. – Przy okazji wypowiedzi dla RMF FM zaznaczyłam, że są też inne grunty w Polsce – należące do samorządów, osób prywatnych. Na tamtych terenach jest możliwe posadzenie tylu drzew. Samorządy mają nieużytki, ugory. Tam jest możliwość zalesienia – stwierdza.

300 mln sadzonek na sprzedaż

Dodaje też, że Lasy Państwowe produkują ok. 800 mln sadzonek rocznie, z czego 500 mln sadzą LP. – 300 mln jest na sprzedaż. Pozostałe sadzonki są kupowane przez prywatnych właścicieli lasów, różne lasy miejskie, parki narodowe, osoby kupujące sadzonki do swoich ogrodów, nabywców zagranicznych itp. Często też sadzonki rozdajemy – mówi. Malinowska informuje też, że w tym roku posadzono już prawie pół miliarda drzew, „większość planu została zrealizowana” i dokończona zostanie jesienią.

– Wciąż sporo w zakresie zalesiania nowych terenów mogą natomiast zrobić prywatni właściciele gruntów. W tym przypadku problemem są zmiany na rynku nieruchomości w ostatnich dekadach – grunty stały się cenne, są dopłaty unijne do produkcji rolnej itp. Właściciel ziemi ma często bardziej atrakcyjne ekonomicznie możliwości wykorzystania jej niż zalesienie. Osoby chcące posadzić las na swojej ziemi mogą jednak skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i otrzymać stosowne dofinansowanie – mówi.źródło:
Zobacz więcej