Miał lecieć w kosmos, zginął w wypadku motocyklowym

Mandla Maseko miał być pierwszym „afronautą” (fot. mat.pras.)

Mandla Maseko z RPA został wytypowany na pierwszego czarnoskórego mieszkańca Afryki, który miał polecieć w kosmos. Nie zdążył jednak zrealizować swojego marzenia, zginął w wypadku motocyklowym.

Zmarł astronauta Alan Bean, czwarty człowiek na Księżycu

Astronauta Alan Bean, czwarty człowiek, który postawił stopę na Księżycu - zmarł w wieku 86 lat. Kilka lat po misji księżycowej Bean został drugim...

zobacz więcej

W 2013 r. południowoafrykański DJ znalazł się w grupie 23 młodych osób, które wywalczyły szansę na suborbitalny lot na wysokość 103 km na pokładzie statku Lynx Mark II. W konkursie organizowanym przez Lynx Apollo Academy wystartowało około miliona ludzi z 75 krajów. Pierwotnie lot Maseko był zaplanowany na 2015 r., ale dotąd nie wyznaczono żadnego terminu.

31-latek od dziecka pasjonował się podróżami w kosmos; był fanem serialu „Star Trek” oraz innych filmów, m.in. „Apollo 13”. Mieszkaniec Mabopane w pobliżu Pretorii podjął studia na wydziale inżynierii lądowej, ale musiał je porzucić z powodu braku funduszy. Gdy zobaczył reklamę informującą o szansie na lot w kosmos, bez wahania wysłał zgłoszenie i został przyjęty.

W grudniu 2013 r. przez tydzień przebywał w Kennedy Space Academy w Orlando na Florydzie. Przeszedł tam serię testów wydolnościowych, m.in. w wirówce przeciążeniowej, a także skakał ze spadochronem. Od lat czekał na szansę wzniesienia się przestrzeń kosmiczną, na początku lipca zginął jednak w wypadku.

Gdyby lot doszedł do skutku, Maseko byłby drugim obywatelem RPA w kosmosie. Pierwszym południowoafrykańskim turystą kosmicznym został Mark Shuttleworth, który na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz TM-34 odbył w 2002 r. lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kosztowało go to 20 mln dolarów.

źródło:
Zobacz więcej