Ponad 200 osób aresztowanych w wielkiej operacji antydopingowej

Akcję przeprowadził Europol wspólnie z WADA (fot. REUTERS/Christinne Muschi)

Ponad 200 osób aresztowano w wielkiej operacji policyjnej przy współudziale Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) - poinformował Europejski Urząd Policji (Europol). Zarekwirowano jednocześnie ogromne ilości zabronionych medykamentów.

Witold Bańka nowym szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Witold Bańka zostanie szefem Światowej Organizacji Antydopingowej. Jego wybór musi zostać jeszcze zatwierdzony przez zarząd organizacji. – Dzisiaj...

zobacz więcej

Operację antydopingową przeprowadzono w 23 krajach Unii Europejskiej i w dziesięciu innych państwach, w tym w Albanii, Kolumbii, na Islandii, w Szwajcarii i USA.

W jej wyniku zarekwirowano 3,8 mln sztuk zabronionych medykamentów, zamknięto dziewięć ukrytych laboratoriów i przejęto blisko 24 tony proszku do produkcji sterydów.

Jak ujawniła WADA, operacja pozwoliła „rozbić 17 zorganizowanych grup przestępczych zaangażowanych w handel w całej Europie podrabianymi medykamentami i środkami dopingującymi”.

Według Europolu, operacja o kryptonimie Viribus, prowadzona przez policję włoską i grecką oraz przy udziale Interpolu i instytucji unijnych, była największą tego typu akcją w historii.

źródło:

Zobacz więcej