Polak podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin wychodzi z aresztu

Zatrzymany razem z Polakiem Chińczyk Weijing W. ma pozostać w areszcie do 5 października (fot. Shutterstock/SUPREEYA-ANON)

Piotr D., były wysoki rangą funkcjonariusz ABW podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin, wychodzi na wolność. Sąd zgodził się na wypuszczenie go z aresztu za 120 tys. zł poręczenia. Zatrzymany razem z Polakiem Chińczyk Weijing W., jeden z dyrektorów polskiego oddziału koncernu Huawei, ma pozostać w areszcie do 5 października – podało RMF FM.

Były oficer ABW informował chiński wywiad o tajnym projekcie. Kolejny wątek afery Huawei

Ciąg dalszy afery szpiegowskiej z chińskim wywiadem i gigantem telekomunikacyjnym Huawei. Zatrzymany przed miesiącem były oficer Agencji...

zobacz więcej

Zdaniem Sądu Okręgowego w Warszawie prawdopodobieństwo, że Piotr D. będzie utrudniał śledztwo, jest małe. Materiały dowodowe zostały zabezpieczone.

Prokuratura wniosła zażalenie i prosiła sąd o więcej czasu – wnioski te zostały jednak odrzucone. Reporterzy stacji ustalili, że poręczenie zostało wpłacone.

O zatrzymaniu obu mężczyzn informowało na początku stycznia TVP Info.

Piotr D., który służbę w ABW pełnił do 2011 r., miał przekazywać chińskiemu wywiadowi informacje dotyczące tajnego projektu polskich naukowców.

Projekt według informacji radia miał dotyczyć stworzenia struktur telekomunikacyjnych w sferze bezpieczeństwa w sieci. Tak przekazywane informacje miały uwiarygodnić Piotra D. Według radia informacje na temat projektu, które miał D., nie były pełne, lecz miały satysfakcjonować tamtejszy wywiad.

Piotr D. po odejściu z ABW zajmował się bezpieczeństwem teleinformatycznym w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej i Orange.

źródło:
Zobacz więcej