Nowe gatunki zwierząt odkryto w honduraskiej dżungli

W ramach badania przeanalizowano też rośliny (fot. Shutterstock/Gustavo Frazao)

Ponad 30 nowych gatunków zwierząt odkryto w honduraskiej dżungli La Mosquitia. Na terenie tropikalnych lasów o powierzchni 350 tys. hektarów natrafiono też na gatunki uznawane za już wymarłe.

Amerykańskie ekosystemy „wędrują” na północ

Wskutek zmian klimatu całe ekosystemy na amerykańskich Wielkich Równinach przesuwają się w kierunku północnym, nawet o setki kilometrów – odkryli...

zobacz więcej

Badania nad fauną i florą w La Mosquitia, o których pisze dziennik „El Pais”, od 2017 r. prowadził międzynarodowy zespół badawczy.

Największą grupę nowych gatunków stanowią ptaki, m.in. papugi. – 28 ptaków ze 198 wszystkich zaobserwowanych w La Mosquitia nigdy nie zostało udokumentowanych. Dodatkowo sześć innych gatunków to ptaki bliskie wyginięciu – poinformowali biolodzy prowadzący badania w Hondurasie.

Wśród nowych gatunków zwierząt jest m.in. także słodkowodna ryba z gromady promieniopłetwych.

Z informacji biologów wynika, że w honduraskiej dżungli znaleziono gatunki, które uważane były za wymarłe w Ameryce Środkowej, takie jak np. wąż Rhinobothryum bovallii, a także żaba Teratohyla spinosa.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali też rośliny; trafili na 14 gatunków zagrożonych i 10 uważanych za bliskie wyginięciu, np. palma Reinhardttia gracilis i paproć Adiantum pulverulentum. .

– Dżungla La Mosquitia to jeden z nielicznych obszarów w Ameryce Środkowej, gdzie procesy ekologiczne i ewolucyjne pozostają nienaruszone – podsumowali autorzy badania prowadzonego w honduraskich lasach tropikalnych.

źródło:

Zobacz więcej