
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji analizuje wnioski o nadanie statusu miasta pięciu miejscowościom. Jak poinformował resort, ostateczną decyzję w sprawie zmian w podziale terytorialnym podejmuje Rada Ministrów i standardowo wchodzą one w życie 1 stycznia. Gdyby w 2020 r. na mapie Polski pojawiło się pięć nowych miast, byłoby to o połowę mniej w porównaniu do 2019 r. – 1 stycznia przybyło 10 miast.
Polska awansowała o 10 miejsc na 13. pozycję w rankingu HSBC Expat Annual League Table. W pierwszej trójce krajów, gdzie najlepiej się żyje,...
zobacz więcej
Pierwszy z wniosków pochodzi z miejscowości Skabimierz-Osiedle w woj. opolskim. Od 2002 r. jest ona siedzibą gminy Skarbimierz. Według spisu z 2008 r. miejscowość zamieszkiwało 1845 osób.
Druga miejscowość to położony w woj. mazowieckim Czerwińsk nad Wisłą. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1155 r. i pojawiły się w bulli papieża Hadriana IV dotyczącej XII-wiecznego klasztoru kanoników regularnych. Prawa miejskie Czerwińsk miał już w przeszłości – w 1582 r. uzyskała je część klasztorna grodu. W 2011 r. mieszkało w nim 1089 osób.
Piątek – to kolejna miejscowość wnioskująca do resortu spraw wewnętrznych o nadanie statusu miasta. Jej nazwa pochodzi od targów, które zwyczajowo odbywały się tam właśnie w piątek. Położona w woj. łódzkim miejscowość także miała już prawa miejskie, które przyznano jej w XIV wieku. Obecnie (stan na 2011 r.) zamieszkuje ją 1908 mieszkańców.
O przyznanie praw miejskich ubiegają się także miejscowości Lututów i Klimontów, położone odpowiednio w woj. łódzkim i świętokrzyskim. Pierwsza z nich dwukrotnie funkcjonowała na prawach miasta – w latach 1406-1714 oraz 1843-1870. Jest najludniejszą osadą z wnioskujących teraz do MSWiA o zmianę w podziale terytorialnym, liczy 2235 mieszkańców.
Opozycja wyrusza zdobywać PiS-owską prowincję, Zjednoczona Prawica chce odzyskać miasta. Szanse wydają się wyrównane, ale już pomysły na te...
zobacz więcej
Z kolei powstały w XIII wieku Klimontów zamieszkuje około 2 tys. osób. W latach 1604-1869 miejscowość posiadała tzw. lokację miejską, nadawaną przez właściciela ziemi.
Jednak pojawienie się nowych miast na mapie Polski nie jest jeszcze przesądzone – podkreślił przedstawiciel MSWiA. Jak dodał, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje rada ministrów.
Zgodnie z decyzją rządu w 2019 r. administracyjnie pojawiło się 10 nowych miast, m.in. Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark. Dodatkowo – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – prawa miejskie przyznano miejscowościom Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów.
W Polsce jest teraz 940 miast.