RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marsz Równości w Białymstoku może się odbyć. Prezydent: nie wezmę w nim udziału

Marsz Równości będzie mógł przejść ulicami Białegostoku (fot.  arch. PAP/Darek Delmanowicz)
Marsz Równości będzie mógł przejść ulicami Białegostoku (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Marsz Równości może się odbyć w Białymstoku. Wniosek spełnia wymogi formalne i został złożony jako pierwszy – powiedział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Oznajmił jednak, że sam nie weźmie w nim udziału ani nie obejmie go patronatem.

Prezydent Kielc zakazał parady równości

Prezydent Kielc Bogdan Wenta, kierując się względami bezpieczeństwa, wydał zakaz organizacji planowanego na 13 lipca w mieście Marszu Równości.

zobacz więcej

Pierwszy Marsz Równości ma przejść ulicami miasta w 20 lipca. Na ten dzień do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło ok. 50 innych wniosków na organizację marszów, pikiet i manifestacji. Miejsca spotkań i trasy niektórych z nich pokrywają się z trasą Marszu Równości.

Zgodnie z ustawą Prawo o zgromadzeniach o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień, inne zgromadzenia planowane tego dnia – jak można przeczytać w ustawie – nie mogą odbywać się tą samą trasą lub odległość między nimi musi wynieść co najmniej 100 metrów.

Truskolaski poinformował, że wniosek o organizację marszu wpłynął jako pierwszy, cztery sekundy wcześniej niż kolejne. Dodał, że następowała kolizja tras innych pochodów. Dlatego – jak mówił – będzie trzeba też poczekać na decyzję sądu, jeśli do niego odwołają się organizatorzy pozostałych marszów.

–Uważamy, że wszelkie wymogi formalne zostały dopełnione. Podchodzę tu z urzędniczą dokładnością. Nie oceniam ani w kategoriach etycznych, ani żadnych innych – mówił Truskolaski i dodał, że jest to zgodne z prawem i on tego prawa będzie przestrzegał.

Powiedział też, że wpływają do niego wnioski, aby zakazać marszu. – Są to apele niepoważne, jeśli ktoś chciałby apelować i komuś to przeszkadza, to niech apeluje o zmiany prawa w Polsce – dodał.

Oświadczył jednak, że nie planuje „być na marszu ani obejmować go patronatem”. Ocenił, że ostatnie podobne wydarzenia w Warszawie i Gdańsku spowodowały, że „cele tego marszu nie zostały wypełnione, a wręcz przeciwnie, był to atak na innych”.

– Jeżeli ktoś walczy o równość, powinien przede wszystkim szanować również prawa innych. Tutaj nie zostało to dochowane – uważa prezydent Białegostoku.

Kolejny Marsz Równości. Sąd uchylił zakaz prezydenta

Sąd Okręgowy w Kielcach w piątek uchylił w całości decyzję prezydenta miasta zakazującą organizacji pierwszego w mieście Marszu Równości. Wyrok nie...

zobacz więcej

W niedzielę w kościołach Archidiecezji Białostockiej odczytywana była odezwa metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy, w którym napisał, że marsz środowisk związanych z LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych. Truskolaski pytany o ten list powiedział, że w jego ocenie spowodowało to promocję tego marszu.

W liście abp Wojda zaprasza też wiernych na piknik rodzinny, który w dniu marszu ma się odbyć przed białostocką katedrą, na Rynku Kościuszki. Odnośnie tego wydarzenia Truskolaski oznajmił, że „ten wniosek nie będzie podlegał rozpatrywaniu”.

– Nie spełnia wymogów formalnych. Dlatego, że tam jest pas drogowy i jest zasada o szczególnym wykorzystaniu dróg i pasów drogowych i wniosek musiałby być złożony na minimum 30 dni przed planowanym eventem, natomiast ten wniosek wpłynął do nas 2 lipca – powiedział prezydent Białegostoku.

Dodał, że będzie rozmawiał z organizatorem o innych miejscach, bo „jeżeli zależy tylko na tym, żeby był piknik, to on może być”. Zasugerował, że wolny jest plac przed Teatrem Dramatycznym i nie jest przede wszystkim pasem drogowym. Mówił, że wniosek o organizację „zgromadzenia zwykłego” można zgłosić na trzy dni przed imprezą.

źródło:

Zobacz więcej