RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że segreguje śmieci

Większość z tych, którzy twierdzą, że segregują, ma wykształcenie średnie lub niepełne wyższe (fot. arch. PAP/Grzegorz Michałowski)

Ponad 90 proc. Polaków segreguje śmieci. Im młodszy, tym chętniej to robi. A największymi zwolennikami segregacji śmieci są ludzie do 29. roku życia.

Raport: Polacy nadal palą śmieci. W 80 proc. gmin jest to bezkarne

Mimo że od prawie 20 lat w Polsce obowiązuje zakaz spalania śmieci, to proceder ten trwa w najlepsze. W 80 proc. gmin wykroczenie pozostaje...

zobacz więcej

Według sondażu IRBiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” 90,6 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Tylko 9,4 proc. otwarcie przyznaje, że tego nie robi.

96 proc. ankietowanych mężczyzn twierdzi, że regularnie segreguje śmieci. „Do podobnej praktyki przyznaje się 84 proc. kobiet” – czytamy w dzienniku.

Podczas badania padło także pytanie o sąsiadów i ich podejście do segregacji. 28,2 proc. badanych odpowiedziało, że według nich ich sąsiedzi zdecydowanie segregują śmieci, a 40,4 proc. - że raczej to robią. „Zatem różnica między tym, jak Polacy postrzegają innych względem siebie wynosi aż 22 proc.” – podaje gazeta.

Zdaniem dziennikarzy „Rz” Polacy mają poczucie, że śmieci należy segregować, dlatego wstydzą się przyznać, że tego nie robią. Inne badania wskazują, że odpady segreguje zaledwie 30-35 proc. Polaków – podaje gazeta.

Na podstawie badania określono, że największymi zwolennikami segregacji śmieci są ludzie przed trzydziestką. Natomiast najmniejsze zainteresowanie segregacją wykazuje grupa osób miedzy 60. a 69. rokiem życia, choć powyżej 70 lat już segregują.

„Większość z tych, którzy twierdzą, że segregują, ma wykształcenie średnie lub niepełne wyższe (98 proc.) oraz zasadnicze zawodowe i niepełne średnie (92 proc.). Rzadziej robią to osoby po studiach (87 proc.) oraz szkołach podstawowych i gimnazjach (77 proc.)” – wymienia dziennik.

Z sondażu wynika, że „większość segregujących zarabia do 5 tys. miesięcznie. Najbogatsi robią to już rzadziej - tylko 79 proc.”.

źródło:

Zobacz więcej