RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Adrian A. pomógł kompanom zarobić ponad 100 mln zł. Gang oszustów podatkowych wystawił 5 tys. faktur na ponad 850 mln zł

Mężczyźnie grozi teraz do 15 lat więzienia (fot. Shutterstock)
Mężczyźnie grozi teraz do 15 lat więzienia (fot. Shutterstock)

Ponad 100 mln zł zarobił jeden z gangów, dzięki dwóm firmom kontrolowanym przez Adriana A. Spółki te wystawiły ponad 2600 fikcyjnych faktur, które posłużyły do przekrętu na podatku VAT. Z ustaleń śledztwa śląskich „pezetów”. Prokuratury Krajowej wynika, że gang, do którego należał A. wystawił w sumie 5 tys. faktur na ponad 850 mln zł.

Stworzyli największą siatkę niewolniczą na Wyspach. Sąd skazał ośmiu Polaków

W Wielkiej Brytanii zapadły dziś wyroki w sprawie gangu, który zorganizował system pracy niewolniczej. Jest to największa tego typu sprawa spośród...

zobacz więcej

Po ponad dwóch latach śledztwa Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z ważniejszych członków gangu wyłudzającego podatek VAT. Chodzi o Adriana A., który kontrolował dwie spółki, których zadaniem było wystawianie fikcyjnych faktur za sprzedaż paliw.

Z ustaleń prokuratury wynika, że wspomniane firmy wystawiły 2624 faktury, dzięki którym grupa, do której należał mężczyzna zarobiła 100 mln zł. Śledczy uważają, że spółki, którymi zarządzał Adrian A. odgrywały bardzo ważną rolę w działalności gangu oszustów. Mężczyzna został oskarżony łącznie o dziewięć przestępstw, w tym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie pieniędzy. Grozi mu teraz do 15 lat więzienia.

Uciekają przed ISIS, trafiają w ręce gangów. Stają się niewolnicami seksualnymi

Nasila się zjawisko handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego w Iraku. Kobiety, które uciekają od ISIS, wpadają w ręce innych oprawców. Stają się...

zobacz więcej

Boss kupił sobie ferrari

Gang rozpracowany przez śląskie „pezety” zajmował się dystrybucją paliw, które było sprowadzane do Polski jaki olej smarowy lub opałowy. Oszuści zarabiali nie tylko na „chrzczeniu” paliwa i sprzedaży bez daniny dla państwa, ale także na wyłudzaniu podatku VAT. W tym celu stworzono łańcuch przedsiębiorstw zajmujących się „wirtualnym” obrotem paliwami. Firmy, które pośredniczyły w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, w rzeczywistości nie prowadziły działalności gospodarczej, a paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowano.

Prokuratorzy ustalili, że w ciągu kilku lat, na działalności gangu Skarb Państwa stracił ponad 160 mln zł. Grupa wystawiła 5 tys. faktur VAT na kwotę ponad 850 mln zł. Po zatrzymaniu Arkadiusza J., uważanego za szefa grupy, zabezpieczono jego majątek o wartości ponad 3,6 mln zł. W jego skład weszły m.in.: ferrari o wartości miliona złotych oraz dwa zegarki wycenione na 112 tys. zł oraz 97 tys. zł.


Mało tego. W lutym 2017 r., w trakcie przeszukań jednej ze spółek zaangażowanych w przekręt, w natrafiono na prawie 24 tony kawy mającej udawać towar znanego producenta tej używki. Na miejscu natrafiono na kompletną linię produkcyjną do jej produkcji. Wartość przejętego towaru oszacowano na 1,85 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej