Opozycja wygrywa wybory parlamentarne w Grecji

Lider Nowej Demokracji Kyriakos Micotakis (fot. REUTERS/Alkis Konstantinidis)

Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND) wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji – wynika z badań exit poll, przeprowadzonych przez prywatne stacje telewizyjne.

Szef rządu Grecji rozwiązuje parlament. Będą przedterminowe wybory

Grecki premier Alexis Tsipras przedstawił wniosek o rozwiązanie parlamentu. Przyjął je prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos. Oznacza to...

zobacz więcej

Będące do tej pory w opozycji ugrupowanie poparło według exit poll ok. 38-42 proc. głosujących. ND, jak wynika z badań, zdobędzie ok. 155-167 miejsc w 300-osobowym parlamencie, co pozwoli jej na samodzielne sprawowanie władzy.

Liderem ND jest 51-letni Kyriakos Micotakis, syn byłego premiera i brat byłej minister spraw zagranicznych.

Drugi wynik uzyskała Syriza. Partia premiera Aleksisa Ciprasa zdobyła 26,5-30,5 proc. głosów. Na trzecim miejscu z dużą różnicą plasuje się socjalistyczny Ruch na rzecz Zmiany (Kinal). Uzyskał on 6-8 proc. głosów. Tuż za nim jest partia komunistyczna KKE i radykalnie lewicowa MERA25 – nowo powstała partia, którą założył były minister finansów w rządzie Aleksisa Ciprasa, Janis Varufakis.

Na wejście do parlamentu mają też szanse neonazistowski Złoty Świt i skrajnie prawicowa prorosyjska partia Greckie Rozwiązanie.

Przedstawiciele Nowej Demokracji mówią o historycznym wyniku. Oznacza on koniec rządów lewicowej Syrizy, która doszła do władzy na początku 2015 roku. Partią Tsiprasa rozczarowanych było wielu Greków, których zmęczyły wysokie podatki, bezrobocie i brak perspektyw. Wielu wyborców udając się dziś do urn chciało też „ukarać” Syrizę za oddanie byłej jugosłowiańskiej republice nazwy „Macedonia”.

Innym często wymienianym powodem były ubiegłoroczne tragiczne pożary w Attyce, gdzie życie straciło ponad sto osób. Sporo Greków oskarża rząd Ciprasa o nieudolność i kłamstwa w tej sprawie.

źródło:
Zobacz więcej