Julianne Moore i Patricia Clarkson z Kryształowymi Globami

Patricia Clarkson (L) i Julianne Moore (P) odebrały Kryształowe Globusy na MFF w Karlowych Warach (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Film „Father” w reżyserii Kristiny Grozevy i Petara Valchanova otrzymał w sobotę Kryształowy Globus 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Nagrody aktorskie zdobyli Corinna Harfouch za rolę w „Larze” Jana Ole Gerstera i Milan Ondrik za kreację w „Let There Be Light” Marko Skopa.

Kryształowy Globus dla Tima Robbinsa. Rozpoczął się Festiwal Filmowy w Karlowych Warach

Czerwony dywan, wspomnienie o 100. rocznicy powstania Czechosłowacji i hołd dla zmarłego niedawno czeskiego reżysera światowego formatu Milosza...

zobacz więcej

Podczas ceremonii zamknięcia festiwalu Kryształowy Globus za wybitny wkład artystyczny w światowe kino odebrała Patricia Clarkson, która w tym roku otrzymała Złoty Glob za drugoplanową rolę Adory Crellin w serialu HBO „Ostre przedmioty”. – Wierzę, że to nie jest tylko moja nagroda. Mogłam liczyć na wsparcie wielu wybitnych artystów, z którymi miałam zaszczyt pracować. Spotkałam tu także wielu wspaniałych ludzi i mam nadzieję, że znów ich zobaczę – podkreśliła Clarkson.

Wcześniej, podczas gali otwarcia festiwalu, takim samym wyróżnieniem uhonorowano Julianne Moore. Wraz z reżyserem Bartem Freundlichem i aktorem Billym Crudupem amerykańska aktorka zaprezentowała w Karlowych Warach film „After the Wedding”, którego światowa premiera odbyła się w styczniu br. podczas Festiwalu Filmowego w Sundance.

Film „Father” zwycięzcą MFF w Karlowych Warach

Nagrody w Konkursie Głównym 54. MFF w Karlowych Warach przyznało jury w składzie: czeski scenarzysta i pisarz Stepan Hulik, palestyńska pisarka, reżyserka i producentka Annemarie Jacir, ukraiński reżyser, scenarzysta i producent Siergiej Łoźnica, grecka aktorka Angeliki Papoulia oraz francuski pisarz, historyk kina Charles Tesson.

Nagrodą główną, czyli Kryształowym Globusem uhonorowano dramat rodzinny „Father” w reż. Kristiny Grozevy i Petara Valchanova (twórcy m.in. „Sławy” i „Lekcji”), który opowiada o problemach w komunikacji z najbliższymi. Za reżyserię doceniono pochodzącego z Belgii Tima Mielantsa, twórcę tragikomedii „Patrick”, której akcja rozgrywa się na kempingu dla nudystów.

Film „Father” w reż. Kristiny Grozevy (L) i Petara Valchanova (P) otrzymał Kryształowy Globus MFF w Karlowych Warach (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK )

Thurman i Affleck z nagrodami w Karlowych Warach. Inauguracja festiwalu

Tegoroczny zdobywca Oscara, amerykański aktor Casey Affleck, aktorka Uma Thurman i kompozytor James Newton Howard odebrali w piątek wieczorem...

zobacz więcej

Najlepsi aktorzy nagrodzeni

Nagroda dla najlepszego aktora powędrowała do Milana Ondrika, którego jury doceniło za kreację w czesko–słowackim dramacie „Let There Be Light” w reż. Marko Skopa. Film opowiada historię pochodzącego ze wsi mężczyzny, który na co dzień pracuje w Niemczech. Gdy przyjeżdża do rodzinnego domu na święta Bożego Narodzenia, dowiaduje się, że jego syn należący do paramilitarnej organizacji młodzieżowej może być zamieszany w wydarzenie, które wstrząsnęło lokalną społecznością.

Wyróżnieniem dla najlepszej aktorki doceniono Corinnę Harfouch za portret autorytatywnej matki, który stworzyła w dramacie „Lara” w reż. Jana Ole Gerstera, uhonorowanym Nagrodą Specjalną Jury. To druga nagroda aktorska, którą Harfouch otrzymała na festiwalu w Karlowych Warach. Poprzednią zdobyła w 1988 r. za rolę w Der Kleine Staatsanwalt Harka Bohma.

Operator z Nagrodą Prezydenta Festiwalu

Nagrodę Prezydenta Festiwalu otrzymał operator Vladimir Smutny. – Miejsce operatora jest za kamerą, rzadko przed nią. Jestem wdzięczny za zapewnienie mi tej wyjątkowej okazji i wyróżnienie mnie tą nagrodą, którą trudno zdobyć operatorowi. Naprawdę cenię tę nagrodę – mówił Smutny.

Najlepszym obrazem w sekcji East of the West, prezentującej debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej, został „The Bull” Borisa Akopova. Nagrodą Specjalną Jury wyróżniono film o inżynierze dźwięku „My Thoughts is Silent” Antonio Lukicha.

Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego wyróżniono „Immortal” Kseni Okhapkiny – filmowy esej opowiadający o życiu w małym rosyjskim mieście przemysłowym. Specjalną Nagrodę Jury Dokumentu przyznano „Confucian Dream” Mijie Li. To historia chińskiej matki poszukującej odpowiedniego, alternatywnego modelu wychowania dla swojego syna. „Jiri Suchy – Tackling Life with Ease” Olgi Sommerovej został doceniony nagrodą publiczności.

Polskie akcenty na festiwalu

Polskim akcentem festiwalu w Karlowych Warach był pokaz filmu „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego (2015 r.) w sekcji People Next Door. Jego głównym bohaterem jest cieszący się sympatią uczniów nauczyciel historii Kacper Bielik (Andrzej Chyra), który zaczyna tracić wzrok. W obsadzie znaleźli się również m.in. Arkadiusz Jakubik, Urszula Grabowska, Dorota Kolak, Tomasz Ziętek oraz Wojciech Pszoniak.

W sekcji Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Pradze Prezentuje polskie kino reprezentowały „Drżenia”, czyli fabularna etiuda Dawida Bodzaka opowiadająca o skomplikowanym procesie dojrzewania. W konkursie filmów dokumentalnych uczestniczyła natomiast polsko-ukraińska koprodukcja „Projectionis” Yuriya Shylova, a w sekcji Czeskie Filmy 2018–2019 – krótkometrażowa animacja „The Kite” Martina Smatany, czyli czesko-słowacko-polska koprodukcja poświęcona procesowi starzenia się i stopniowego dystansowania się od życia. W filmie ukazano relację chłopca i jego dziadka, którzy lubią spędzać czas wspólnie puszczając latawiec.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie Środkowo–Wschodniej. 54. edycja imprezy odbywała się w dniach 28 czerwca – 6 lipca.

źródło:

Zobacz więcej