RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potężny wybuch w kamienicy w Bytomiu. Są ofiary

Do wybuchu gazu doszło w jednej z kamienic w Bytomiu. Zginęły trzy osoby, zaś cztery zostały ranne. Miejsce tragedii odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Prezydent miasta ogłosił żałobę i odwołał wszystkie zaplanowane na 6 i 7 lipca imprezy miejskie.

Pożar w zakładach drobiarskich. Trwa akcja ratunkowa

Trwa akcja ratunkowa strażaków na terenie zakładów drobiarskich w Opolu, gdzie w sobotę wybuchł pożar. Jak informuje oficer dyżurny KW Państwowej...

zobacz więcej

Strażacy otrzymali zgłoszenie o godzinie 13.19. Na miejscu pracują również policjanci i ratownicy medyczni, a także nadzór budowlany oraz pogotowie gazowe. Wezwano też helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z budynku ewakuowano 17 osób.

– Wybuch miał miejsce w mieszkaniu na parterze, przy ulicy Katowickiej. Jego siła była tak duża, że w budynku mieszczącym się naprzeciwko wypadły szyby z okien. Obecnie na miejscu pracuje 17 zastępów, teren jest przeszukiwany – przekazał portalowi tvp.info Wojciech Krawczyk z Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu.

– W wybuchu gazu zginęła kobieta i dwoje kilkuletnich dzieci, a jedna kobieta została odesłana do szpitala śmigłowcem – poinformowała mł. asp. Anna Lenkiewicz z bytomskiej policji.

Według świadków rannej kobiety nie było w budynku w chwili wybuchu, a jedynie przechodziła obok niego. Doznała ona ciężkich poparzeń.

Na miejsce zdarzenia przybył premier Mateusz Morawiecki z szefową MSWiA Elżbietą Witek. – Chcę podziękować służbom za sprawną pracę oraz złożyć wyrazy współczucia rodzinie – powiedział szef rządu.

Pożar po wybuchu został już ugaszony. Obecnie trwa oddymianie i przeszukiwanie kamienicy. Oględzin dokonuje grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami z Jastrzębia-Zdroju. Akcja ratunkowa jest utrudniona ze względu na remont ulicy Katowickiej.

Jak w rozmowie z TVP Info poinformował prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, najbardziej prawdopodobnym powodem wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Katowickiej w Bytomiu jest butla z gazem, ale nie w mieszkaniu ofiar, a mieszkaniu sąsiednim. Jak dodał, w związku ze zdarzeniem rozważa wprowadzenie żałoby.Prezydent miasta zapewnił jednocześnie, że zostanie na miejsce tak długo, aż cała akcja zostanie zakończona. Potwierdził przy tym, że dla mieszkańców kamienicy w Bytomiu zabezpieczono lokale zastępcze, o czym wcześniej mówił już wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zagwarantowano też wsparcie m.in. w postaci żywności.

źródło:
Zobacz więcej