RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rewolucja na drogach od października. Ministerstwo infrastruktury pokazało projekt

Jazda na suwak na trasie Toruńskiej w Warszawie (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
Jazda na suwak na trasie Toruńskiej w Warszawie (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Ministerstwo infrastruktury szykuje poważne zmiany w przepisach drogowych. Według założeń projektu mają one skrócić czas dojazdu służb ratowniczych do miejsca wypadku czy zmniejszyć długość korków na drogach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pomysłodawców projektu, tworzenie tzw. „korytarza życia” oraz jazda „na suwak” będą obowiązkowe od 1 października tego roku.

Nie chciał stać w korku. Pojechał krótszą drogą – po chodniku [WIDEO]

Kierowca passata, który utknął w korku, postanowił go ominąć, jadąc po chodniku. Jego manewry nagrał inny kierowca, który przysłał nam wideo na...

zobacz więcej

„W ciągu ostatnich kilkunastu lat Polska stała się krajem dynamicznego rozwoju sieci drogowej. Wybudowano tysiące kilometrów dróg, a wiele następnych jest w trakcie budowy albo zaplanowanych do wybudowania lub przebudowania. Wraz z rozwojem sieci dróg, rosnącą liczbą użytkowników pojazdów mechanicznych i większą kongestią ruchu na polskich drogach, pojawiła się potrzeba wprowadzenia nowych rozwiązań” – tak ministerstwo infrastruktury uzasadnia konieczność wprowadzania zmian w polskich przepisach.

Dotychczas jazda na suwak oraz tworzenie drogowego korytarza bezpieczeństwa – powszechnie nazywanego korytarzem życia – były „zalecanym”, dobrym zwyczajem na krajowych drogach. Jednak przepisy ułatwiające przejazd karetce są już od jakiegoś czasu prawnie uregulowane w niektórych krajach Europy, m.in. w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii czy Szwajcarii.

Korytarz życia

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić w Polsce obowiązek zjeżdżania pojazdów do krawędzi pasa w razie wypadku czy drogowego zatoru. Ma to umożliwiać pojazdom uprzywilejowanym i służbom ratowniczym znacznie szybszy dojazd do miejsca zdarzenia. Jak podkreśla resort, powołując się na badania austriackiejgo Autobahnen- und SchnellstraßenFinanzierungs-Aktiengesellschaft (odpowiednika GDDiK w Polsce), korytarze życia mogą przyspieszyć przybycie karetki na miejsce wypadku nawet o cztery minuty, co zwiększa szanse na przeżycie ofiar zdarzenia o 40 proc.

W przypadku dwupasmowej drogi kierowcy znajdujący się na lewym pasie ruchu będą zobowiązani do zjechania do lewej krawędzi ruchu, a na prawym – do prawej. Jednak gdy jezdnia ma więcej pasów ruchu, kierowca lewego również zjeżdża do lewej, a kierowcy z pozostałych pasów mają obowiązek zjechania jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

Do projektu ministerstwo dołączyło grafikę, ilustrującą zasady tworzenia korytarza życia.

Zasady tworzenia korytarza życia (fot. Ministerstwo Infrastruktury)
Zasady tworzenia korytarza życia (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Jazda na suwak

Drugim z rozwiązań wprowadzanych przez nowelizację ustawy ma być obowiązek tzw. jazdy na suwak, czyli jedno z najlepszych rozwiązań w walce z korkami. Ma ono szczególne zastosowanie w razie wystąpienia zwężenia drogi lub końca jednego z pasów ruchu.

Jazda na suwak nie bez powodu nawiązuje do zasady działania odzieżowego zamka mechanicznego – tłumaczy ministerstwo. W razie wystąpienia zwężenia drogi, kierowcy poruszający się pasem który zanika, powinni poruszać się nim aż do jego zakończenia. Tam, samochody jadące pasem z kontynuacją będą musiały wpuszczać na przemian samochody z pasa, który się kończy – każdy kierowca będzie miał obowiązek wpuścić przed siebie jeden samochód.

W przypadku, gdy z trzech pasów droga zwęża się do jednego, kierowca jadący pasem z kontynuacją będzie musiał wpuścić po jednym aucie z każdego kończącego się pasa jezdni.

Mechanizm zamka błyskwicznego, czyli tzw. jazda na suwak w razie zwężenia drogi (fot. Ministerstwo Infrastruktury)
Mechanizm zamka błyskwicznego, czyli tzw. jazda na suwak w razie zwężenia drogi (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej