117 rosyjskich sportowców może występować pod neutralną flagą

Zawieszenie federacji rosyjskiej związane jest z aferą dopingową (Fot. Sergei Bobylev\TASS via Getty Images)

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych udzieliło kolejnym 37 sportowcom z Rosji zgody na występy pod neutralną flagą. Oznacza to, że liczba zawodniczek i zawodników z tego kraju, którzy mają taki przywilej wzrosła do 117 osób.

Lekkoatletyczne MŚ: Sokół maskotką rywalizacji w Katarze

Sokół o imieniu Falah będzie maskotką lekkoatletycznych mistrzostw świata, które jesienią (28 września – 6 października) odbędą się w stolicy...

zobacz więcej

W czerwcu IAAF po raz kolejny przedłużyło zawieszenie Rosji, które ma obowiązywać co najmniej do następnego posiedzenia, zaplanowanego w Dausze na kilka dni przed rozpoczynającymi się tam 27 września mistrzostwami świata.

Zawieszenie federacji rosyjskiej związane jest z aferą dopingową, która wybuchła w grudniu 2014 roku, gdy niemiecka stacja telewizyjna ARD wyemitowała dokument „Tajemnice dopingu – Jak Rosja produkuje swoich zwycięzców”. Ukazano w nim praktyki tuszowania oraz manipulowania wynikami testów antydopingowych.

Rosja została zawieszona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i wykluczona z udziału w ważnych wydarzeniach sportowych, w tym igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie i zimowych igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Pjongczangu, gdzie rosyjscy sportowcy mogli startować tylko pod neutralną flagą.

Zawieszona wówczas została również Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA), po tym jak WADA ujawniła raport ujawniający kulisy „państwowego systemu dopingowego”, funkcjonującego w latach 2011-2015 za przyzwoleniem rosyjskich władz i przy pomocy służb specjalnych. We wrześniu 2018 roku WADA zdecydowała się przywrócić pełnię praw członkowskich rosyjskiej agencji pod pewnymi warunkami.

źródło:

Zobacz więcej