Rozpoczyna się Tour de France. Przed kolarzami 3,5 tys. kilometrów

w sobotę rozpoczyna się 106. wyścig Tour de France (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Najsłynniejszy wyścig kolarski Tour de France odbywa się już po raz 106. Startuje w sobotę w Brukseli. To ukłon wobec pochodzącego z tego miasta Eddiego Merckxa - pięciokrotnego zwycięzcy Wielkiej Pętli.

Polska ekipa debiutuje w Tour de France. Celem żółta koszulka lidera

CCC Team stawia sobie ambitne cele na rozpoczynający się w sobotę Tour de France. W ekipie nie ma wielu „górali”, czyli zawodników specjalizujących...

zobacz więcej

Belg, nazywany „Kanibalem” ze względu na swój ogromny apetyt na zwycięstwa w wyścigach wieloetapowych, jak i jednodniowych klasykach, pobił rekord także w noszeniu żółtej koszulki lidera - wkładał ją 111 razy. A w tym roku obchodzona jest 100. rocznica wyróżniania lidera żółtą koszulką.

Jako pierwszy założył ją Eugene Christophe, który zapisał się w historii Tour de France tym, że gdy złamał widełki w swoim rowerze w trakcie wspinaczki na przełęcz Tourmalet w Pirenejach – metę w tym roku XIV etapu – zszedł kilkanaście kilometrów do wsi, obudził kowala i sam sobie wykuł nowe widełki, dzięki czemu dotarł do mety w Paryżu.

Przed kolarzami niemal 3,5 tys. kilometrów. Najwyższe wzniesienie to przełęcz Iseran – 2700 metrów nad poziomem morza. Z Belgii kolarze wjadą w Wogezy, a tam do Saint-Dié-des-Vosges. Kolarze przejadą przez Lotaryngię, winnice Szampanii i Burgundii, wulkany Owernii, pola słoneczników Van Gogha w Langwedocji, pod Pireneje, a potem wrócą na alpejskie lodowce Tignes, by zakończyć trasę 28 lipca na Polach Elizejskich.


źródło:
Zobacz więcej