Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Ekonomista na konwencji PiS: Najważniejszym wyzwaniem jest poprawa dzietności

Były wiceprezes NBP mówił o tym, jak działać na rzecz zapewnienia zastępowalności pokoleń (fot. Shutterstock/Africa Studio)

Najważniejszym wyzwaniem dla Polski jest demografia i poprawa dzietności – uważa profesor Krzysztof Rybiński. Ekonomista wziął udział w dyskusji na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

Rodzina 500 Plus także na pierwsze dziecko. Tysiące zgłoszeń na początek

W pierwszym dniu funkcjonowania rozszerzonego programu „Rodzina 500 plus” do godz. 14 wpłynęło 400 tysięcy wniosków o to świadczenie. Równocześnie...

zobacz więcej

Były wiceprezes NBP podczas panelu „Odpowiedzialny rozwój i gospodarka dla ludzi” recenzował gospodarcze aspekty rządów Zjednoczonej Prawicy. Jednym z elementów oceny ekonomisty był program Rodzina 500 plus. Profesor Krzysztof Rybiński mówił, że według prognoz ONZ, dalszy spadek dzietności będzie oznaczał, że pod koniec stulecie w Polsce będzie 15 milionów mieszkańców.

Ekspert powiedział, że pierwsze dwa lata obowiązywania programu Rodzina 500 Plus nie poprawiły wskaźnika dzietności, tak by zapewnić zastępowalność pokoleń. Dlatego profesor Rybiński proponuje inne rozwiązanie: programy pilotażowe.

– Proponuję, żeby szybko w gronie najlepszych demografów, zidentyfikować bariery, które są na drodze do wzrostu dzietności i odpalić programy pilotażowe w kilku miejscach geograficznie czy dla różnych grup społecznych naraz. I przez rok zobaczyć co działa a ten program, który zadziała, gdzie dzietność wzrośnie do 2 czy 2,2, to wdrożyć w całej Polsce – ocenił były wiceszef NBP.

Rybiński mówił też o dobrych danych polskiego eksportu w odniesieniu do średniej unijnej i światowej. Jednak według ekonomisty, problemem jest luka w inwestycjach. Zwrócił uwagę, że w 2008 roku polska stopa inwestycji (relacja nakładów inwestycyjnych do PKB danego kraju) była powyżej unijnej średniej i na poziomie światowej, a następnie zaczęła spadać.

– Stopa inwestycji z roku na rok zaczęła spadać w porównaniu do tego, jak świat inwestuje. Ten spadek się zatrzymał i obecnie mamy lukę inwestycyjną w stosunku do świata wynoszącą 6 procent. Jedno z zadań dla rządu Zjednoczonej Prawicy na kolejne 4 lata, to jest domknięcie tej luki. Dlatego że w dłuższym okresie trudno się rozwijać szybko, jeżeli będziemy inwestowali mniej i szczególnie jeśli chodzi o innowacje, też mamy pewną lukę niż reszta świata – mówił profesor Rybiński.

Ekspert wziął udział w sesji plenarnej „Odpowiedzialny rozwój, gospodarka dla ludzi”. W konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach uczestniczy w sumie 450 mówców – polityków, przedstawicieli rządu, ekspertów i działaczy społecznych. Głównym celem trzydniowego wydarzenia jest wypracowanie ostatecznego programu partii przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi.

źródło:
Zobacz więcej