RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezydent: Ambicją obecnej władzy było skierowanie największej uwagi na Polskę lokalną

Wielkim pragnieniem i ambicją obecnej władzy było, by wreszcie największa uwaga została skierowana na Polskę lokalną – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Margonina. Jak dodał, jest dumny z tego, że uczestniczy „w wielkim dziele docenienia wysiłku polskiej rodziny”.

Prezydent: Musimy walczyć twardo, by polscy rolnicy byli traktowani w ramach UE sprawiedliwie

Polska musi walczyć bardzo twardo o to, aby nasi rolnicy byli traktowani w ramach Unii Europejskiej sprawiedliwie, aby polski rolnik otrzymywał...

zobacz więcej

– Mamy teraz Polskę wyjątkową, bo mamy Polskę wolną całkowicie, suwerenną całkowicie, niepodległą całkowicie, od 30 lat. Ci, którzy walczyli w powstaniu wielkopolskim, nie mieli tej wielkiej szansy, by tego doświadczyć, bo im wolność zabrano po 20 latach – mówił prezydent do mieszkańców Margonina (Wielkopolskie).

Jak podkreślił, Polacy mają też „bezpieczeństwo znacznie większe niż jeszcze kilka lat temu, poprzez to, że modernizujemy naszą armię, że są u nas także armie sojusznicze, bo należymy do Sojuszu Północnoatlantyckiego i jak widać sojusznicy traktują nas poważnie”. Prezydent przypomniał, że Polska od 15 lat należy też do Unii Europejskiej, która wśród Polaków cieszy się bardzo dużym poparciem.

Andrzej Duda podziękował mieszkańcom Margonina za ich wkład „w wychowanie młodzieży i budowanie Rzeczpospolitej odnowionej po 1989 roku”. – Wolnej, całkowicie suwerennej, niepodległej, dumnej i coraz zamożniejszej dzięki waszej pracy, pomysłowości, waszemu trudowi. To państwo, to nasze społeczeństwo, to wy jesteście twórcami tego wielkiego dzieła. Nie byłoby tej Polski takiej, jaka jest dzisiaj, gdyby nie ciężka praca Polaków przez pokolenia – mówił prezydent.

Zaznaczył też, że „wielkim pragnieniem i ambicją” obecnej władzy było, „aby wreszcie największa uwaga została skierowana do Polski, która jest nazywana Polską lokalną; aby wreszcie ona także została dostrzeżona i jej potrzeby, przede wszystkim w zakresie infrastruktury”. Jak mówił, za infrastrukturą idą możliwości biznesowe, inwestycje krajowe i zagraniczne.

Andrzej Duda wyraził też dumę z tego, że uczestniczy „w wielkim dziele docenienia wysiłku polskiej rodziny dla budowy pomyślności państwa polskiego i pomyślności polskiego społeczeństwa”. – Jeśli nie będzie rodziny, to nie będzie polskiego narodu, bo nie będzie miał kto w Polsce mieszkać; nie będzie w Polsce dzieci, jeżeli nie będzie silnej rodziny, która jest zabezpieczona – mówił prezydent.

„Staniemy się jednym z zamożniejszych państw europejskich”

– Żądamy i prosimy ludzi, aby byli gospodarni i solidarni, gdy mówimy, że patriotyzm to między innymi płacenie podatków. Tak, ja się z tym zgadzam. Ale, aby ojczyzna prawdziwie dbała o swojego obywatela, to ten podatek powinien przynajmniej w części do niego wracać, w jak największym stopniu poprzez świadczenia rodzinne, możliwość podniesienia świadczeń emerytalnych, właśnie poprzez możliwość podnoszenia pensji w budżetówce, poprzez budowę infrastruktury – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent: Dziś walczymy o Polskę długopisem i kartką wyborczą

– Obywatelskość tutaj nie zginęła. To pokazały wyniki ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dzisiaj nie trzeba na szczęście walczyć o...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, „to jest wielkie zadanie, które musi być na przestrzeni lat i dziesięcioleci cały czas konsekwentnie realizowane”.

– Jeśli tak się stanie, to wierzę w to, że w perspektywie (lat) staniemy się jednym z zamożniejszych państw europejskich – podkreślił Andrzej Duda.

– Jesteśmy narodem niezwykle pracowitym, narodem niezwykle inteligentnych ludzi. Nasi naukowcy pracują na całym świecie, mam nadzieję, że kiedyś wrócą do ojczyzny i będą tu mieli stworzone takie możliwości jak w najbogatszych krajach na Zachodzie. Ale przede wszystkim musimy wierzyć we własne siły i możliwości, jesteśmy w stanie to zrobić; stać nas na to. Musimy tylko budować cały czas, konsekwentnie i spokojnie sferę naszego bezpieczeństwa, z szacunkiem wobec innych, z szacunkiem wobec sąsiadów, ale także żądając szacunku, także za to wszystko, co sami dla Europy zrobiliśmy – powiedział prezydent.

Dodał, że liczy na to, iż przy utrzymaniu obecnego tempa rozwoju, Polska dogoni Zachód pod względem wynagrodzeń w ciągu 10 lat. Duda podkreślił, że nie chce dziś „rozgrzebywać ran”, ale – w jego ocenie – gonienie Zachodu przez ostatnie trzydzieści lat mogło być w wielu sferach szybsze.

Przypomniał, że zadaniem, które rysuje się w najbliższej przyszłości jest uchwalenie nowego unijnego budżetu na kolejne lata. – Opcja polityczna, która dzisiaj rządzi, nie miała możliwości walczyć o poprzedni budżet (...), będzie jednak mogła walczyć o budżet, który zacznie się teraz. Zarówno na dopłaty, jak i całą wspólną politykę rolną, czyli rozwój obszarów wiejskich. Szanse na to, żeby ten budżet był dla Polski lepszy niż poprzedni, są – ocenił prezydent.

Andrzej Duda: Lech Kaczyński chciałby, żebyśmy robili dla Polski jak najwięcej

– Pan prezydent chciałby, żebyśmy robili do Polski niestrudzenie jak najwięcej i staramy się to robić - powiedział Andrzej Duda po mszy św. w 70....

zobacz więcej

Zadeklarował, że będzie wspierał dążenia do wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich do upraw, które są dziś na innym poziomie w różnych państwach UE.

– Polskiemu rolnikowi najzwyczajniej się to należy, aby otrzymywał w ramach tej polityki przynajmniej tyle, ile dostaje średnio rolnik w UE, czyli tyle, ile rolnik na Zachodzie. Przecież w ten sposób konkurujemy – mówił Andrzej Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej