RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny Marsz Równości. Sąd uchylił zakaz prezydenta

Uczestnicy II Parady Równości w Rzeszowie w czerwcu. Pierwotnie prezydent miasta zakazał organizacji wydarzenia. Decyzję uchylił sąd okręgowy (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Uczestnicy II Parady Równości w Rzeszowie w czerwcu. Pierwotnie prezydent miasta zakazał organizacji wydarzenia. Decyzję uchylił sąd okręgowy (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Sąd Okręgowy w Kielcach w piątek uchylił w całości decyzję prezydenta miasta zakazującą organizacji pierwszego w mieście Marszu Równości. Wyrok nie jest prawomocny.

Prezydent Kielc zakazał parady równości

Prezydent Kielc Bogdan Wenta, kierując się względami bezpieczeństwa, wydał zakaz organizacji planowanego na 13 lipca w mieście Marszu Równości.

zobacz więcej

W połowie czerwca prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie złożono zgłoszenie o organizacji Marszu Równości. Jego uczestnicy mieli przejść ulicami centrum miasta w sobotę 13 lipca, około południa. W zgłoszeniu podano szacunkową liczbę uczestników – 500 osób. Do prezydenta trafiło również pismo, w którym organizatorzy prosili ratusz o współpracę pod kątem logistycznym i w zakresie bezpieczeństwa marszu.

W środę Wenta poinformował o wydaniu zakazu organizacji Marszu, argumentując to względami bezpieczeństwa.

– Jako prezydent miasta, po konsultacjach z Biurem Zarządzania Kryzysowego, jak i z przedstawicielami miejskiej i wojewódzkiej policji oraz straży miejskiej, także ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i tego, jakie sygnały do nas wpłynęły, wydałem dzisiaj decyzję odmowną o organizacji Marszu Równości – informował wówczas Wenta.

Jak wynika z danych przekazanych przez kielecki magistrat, wpłynęło do niego 19 zgłoszeń dotyczących zgromadzeń publicznych zaplanowanych na 13 lipca. 13 z nich wniesiono w sposób zgodny z przepisami. Wszystkie, poza Marszem Równości, zostały zgłoszone w tzw. trybie uproszczonym i prezydent nie ma ustawowej kompetencji do ich zakazania. 12 kontrmanifestacji znalazłby się w bezpośrednim sąsiedztwie trasy Marszu Równości.

Od decyzji prezydenta Kielc zakazującej tego zgromadzenia w czwartek odwołali się do sądu jego organizatorzy. Do odwołania przyłączył się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i w piśmie procesowym skierowanym do Sądu Okręgowego w Kielcach wniósł o uchylenie decyzji o zakazie.

Sąd przychylił się do wniosku organizatorów oraz RPO i uchylił decyzję prezydenta, argumentując m.in. tym, że wolność zgromadzeń jest prawnie zagwarantowana w konstytucji.

Rzecznik prasowy kieleckiego ratusza Tomasz Porębski poinformował, że prezydent szanuje decyzję sądu, dlatego nie będzie się od niej odwoływał.

źródło:

Zobacz więcej