RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Substancja skuteczniejsza od najsilniejszych leków przeciwbólowych. Odkrycie na UW

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który może znacznie wpłynąć na światowy rynek farmakologiczny (fot. Shutterstock/ areeya_ann)
Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który może znacznie wpłynąć na światowy rynek farmakologiczny (fot. Shutterstock/ areeya_ann)

Znaleziono substancję znacznie skuteczniejszą od silnych leków przeciwbólowych. Odkrycia dokonano na Uniwersytecie Warszawskim. Testy nad związkiem chemicznym będą nadal kontynuowane. Jak twierdzą eksperci, nowy lek daje szanse na całkowite wyeliminowanie bólu.

Nanocząstki pomogą w zwalczaniu raka. Przełomowe badanie polskich naukowców

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej prowadzą zaawansowane badania nad inteligentnymi nośnikami leków. Pozwolą one na skuteczniejszą walkę z...

zobacz więcej

Do tej pory zrealizowano testy na zwierzętach. Eksperci planują teraz pierwszy etap badań klinicznych. Jeśli wyniki okażą się pomyślne, na rynku będzie dostępny nowy środek farmakologiczny. Ma on działać o 5000 razy skuteczniej niż najsilniejsze leki przeciwbólowe. A pomagałby w ostrych stanach urazowych, leczeniu paliatywnym czy w uśmierzaniu bólu powstałego w wyniku uszkodzenia nerwów.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 12,6 milionów złotych. Pozwoli to na realizację pierwszej fazy testów klinicznych, a także na przeprowadzenie dalszych badań nad nowym lekiem.

– Mamy w planie zbadać, jak szybko lek się dystrybuuje w organizmie człowieka, jakie będą optymalne metody jego podania, jakie ewentualnie wykazuje efekty uboczne oraz, oczywiście, czy wykazuje jakąkolwiek toksyczność – wyjaśnia na łamach portalu biotechnologia.pl dr Rafał Wieczorek z zespołu opracowującego związek.

Fenomen odkrycia polega na imitowaniu przez związek chemiczny peptydów, w tym hormonów występujących w komórkach żywych. W ludzkim organizmie znajdują się liczne peptydy, których niskie stężenie podlega stałej naturalnej regulacji. Naukowcy chcą stworzyć cząsteczki przypominające hormony, które będą degradowane przez enzymy w wolniejszy sposób. Miałoby to umożliwić wprowadzanie różnych kuracji, m.in. regulację gospodarki hormonalnej.

Naukowcy wyhodowali aktywne minisieci neuronów

Japońscy badacze stworzyli działające sieci neuronów podobne do tych, jakie pracują w ludzkim mózgu. To nowe narzędzie do badań jego działania i...

zobacz więcej

Nowo odkryty związek posiada dwie funkcje. Ma on wygaszać reakcje bólowe oraz wysyłać sygnał inicjujący ból. – Podanie jednego związku powoduje, że organizm jednocześnie wysyła sygnał hamujący i uśmierzający istniejący już ból oraz drugi sygnał wygaszający źródło jego wywoływania – wyjaśnia portalowi Biotechnologia dr Wieczorek. – Jest to ogromna przewaga nad dotychczas znanymi środkami przeciwbólowymi, ponieważ wszystkie one działają albo w jeden, albo w drugi sposób – powiedział.

Eksperci tłumaczą, że nowy lek na bazie peptydomimetyku (tj. związków chemicznych odtwarzających peptydy, które występują w żywych komórkach) to szansa „na całkowite i długotrwałe uśmierzenie bólu”. Porównując nowy środek z morfiną, potrzebne jest o kilka tysięcy niższe stężenie leku. Do tego, jak wskazują wyniki badań, dzięki odpowiednio wysokiej dawce, ból może zostać całkowicie wyeliminowany.

Jeśli badania kliniczne pójdą pomyślnie, naukowcy mieliby zgłosić lek do objęcia go ochroną patentową – zarówno w Polsce, jak i w innych wybranych państwach. Substancję o silnych właściwościach przeciwbólowych opracowano na Wydziale Chemii UW, przy współpracy ze specjalistą z Instytutu Farmakologii PAN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej