RAPORT

Pogarda

Gazeta napisała, że Polacy zabili tysiące Żydów. Znów odmawia polemiki

Brak reakcji szwajcarskiego dziennika na prośby ambasadora RP  (fot. Galerie Bilderwelt/Getty Images)
Brak reakcji szwajcarskiego dziennika na prośby ambasadora RP (fot. Galerie Bilderwelt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szwajcarska gazeta „Neue Zürcher Zeitung” po raz kolejny odmówiła publikacji polemiki ambasadora RP w Szwajcarii z artykułem dotyczącym słów historyka Holocaustu Yehuda Bauera. W publikacji przytoczono stwierdzenie badacza, że podczas Holocaustu „między 150 a 200 tys. Żydów zostało zamordowanych przez Polaków”.

Koniec kłamstwa powielanego od lat. „Polacy nie zamordowali 200 tys. Żydów”

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że liczba 200 tys. Żydów, których mieli zamordować Polacy jest nieprawdziwa i oparta na fałszywie...

zobacz więcej

O sprawie poinformowała ambasada Polski w Szwajcarii. Mimo wielu próśb „Neue Zürcher Zeitung” nie opublikowała odpowiedzi na zarzuty gazety autorstwa ambasadora RP. Dzieje się to po raz trzeci – poinformowała ambasada na Twitterze.

Zamieściła też pismo ambasadora Jakuba Kumocha, w którym dyplomata nawiązuje do publikacji gazety. Kumoch „odrzuca insynuację”, że podczas Zagłady Żydów z rąk Polaków zginąć miało „między 150 a 200 tys.”.

Kumoch zaznaczył, że przytoczone przez Bauera liczby to „rezultat sfałszowania źródła historycznego”. „Nie są one udowodnione naukowo. W lutym 2019 r. przyznał to dziennik »Jerusalem Post«, co dla mnie oznacza przełom w dialogu polsko-żydowskim” – pisze dyplomata.

Na koniec pisze, że „nie na miejscu jest”, by „wybitny historyk i profesor” Yehuda Bauer „powtarzał niesprawdzone i fałszywe informacje, a poważna gazeta bezkrytycznie je przepisywała”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej