RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef Centrum Analiz Strategicznych: Spór o Westerplatte zdecydowanie polityczny

– To jest pytanie o to, jak odczytywać historię Gdańska w ogóle. Proszę zwrócić uwagę, że strona opozycyjna i władze miasta Gdańsk od dobrych kilku lat uważają, że można sięgać po tradycję wolnego miasta Gdańska nawet z lat 30. Czyli tego Gdańska, który uległ hitleryzacji – mówił w programie „Kwadrans polityczny” prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych w KPRM. Gość był pytany m.in. o spór dotyczący Westerplatte.

„Tam walają się puszki”. Kukiz '15 za specustawą o Westerplatte. Przeciw: PSL i Teraz!

– To miejsce zasługuje na to, aby pamięć bohaterów została godnie uczczona – oświadczył poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz’15) podczas debaty sejmowej...

zobacz więcej

Sejm przyjął specustawę dotyczącą usprawnienia budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Projekt ustawy autorstwa posłów PiS był krytykowany przez opozycję i władze Gdańska.

Profesor Paruch pytany o spór dotyczący Westerplatte ocenił, że jest zdecydowanie polityczny. – Władze miasta Gdańsk uważają, że można sięgać po tradycję wolnego miasta Gdańska nawet z lat 30. Dziwnym trafem nie sięga się do tradycji Gdańska z I RP. – Owszem, było to miasto zasiedlone przez Niemców, ale wierne Rzeczypospolitej – powiedział.

Podkreślił, że włodarze miasta, podobnie jak Warszawy, nie odpowiedzieli na kluczowe pytanie. – Jak wyobrażają sobie miasta, którymi rządzą, za 20-30 lat – wskazał.

źródło:
Zobacz więcej