Coraz bliżej fuzji Orlen-Lotos. Jakim kosztem?

Oświetlone instalacje rafinerii Grupy Lotos SA w Gdańsku (fot. arch. PAP/Adam Warżawa)

Według „Rzeczpospolitej” Orlen ma duże szanse na uzyskanie zgody KE ws. przejęcia gdańskiego Lotosu. Pytanie tylko, jakim kosztem. Bruksela na pewno postawi warunki.

Prezes Orlenu o fuzji z Lotosem: Wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju

Rozmowy z Komisją Europejską ws. fuzji Orlenu i Lotosu toczą się w dobrym tempie i w dobrej atmosferze. Mamy argumenty biznesowe i podnosimy...

zobacz więcej

W poniedziałek Komisja Europejska ma zacząć analizować dokumentację dotycząca fuzji obu koncernów. Zdaniem specjalistów cytowanych przez „Rzeczpospolitą” z uzyskaniem zielonego świtała od Brukseli nie powinno być problemów. Ta zgoda może być jednak obwarowana warunkami, które będą trudne do zaakceptowania przez płocki koncern.

Michał Kozak, analityk Trigon DM, wskazuje, że nowy podmiot może zostać zobowiązany do sprzedaży części majątku – zwłaszcza stacji paliw. Szczególnie w tych rejonach, w których uzyskałby monopol. Konkurencyjne firmy już wyraziły chęć zakupu.

– Z ostatnich informacji udzielanych przez Orlen w sprawie przejęcia Lotosu można wnioskować, że KE może stawiać obecnie tej transakcji warunki brzegowe są trudne do zaakceptowania przez płocki koncern. W efekcie mam wrażenie, że spodziewany termin wydania decyzji opóźnia się i nie można wykluczyć, że w skrajnym przypadku do niej nie dojdzie – mówi Kozak cytowany przez gazetę.

Gdyby taki scenariusz miał się ziścić, i tak nie zatrzyma to współpracy obydwu firm. A Orlen zapewne po jakimś czasie ponownie złoży wniosek dotyczący fuzji.

źródło:
Zobacz więcej