Uniewinnienie Kraski stoi pod znakiem zapytania. Pojawił się nowy wniosek

Arkadiusz Kraska został zwolniony z aresztu na początku maja br. (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, aby sprawa podwójnego zabójstwa, za które skazany na dożywocie został Arkadiusz Kraska, wróciła na wokandę. Wcześniej prokuratura złożyła wniosek o wznowienie postępowania i uniewinnienie mężczyzny. Kraska został zwolniony z aresztu na początku maja br.

Arkadiusz Kraska na wolności. Przesiedział ponad 18 lat

Arkadiusz Kraska, skazany ponad 18 lat temu na dożywocie za podwójne morderstwo, wyszedł na wolność. Wykonanie kary wobec Kraski wstrzymał Sąd...

zobacz więcej

„Uniewinnienie przez Sąd Najwyższy Arkadiusza Kraski stoi pod znakiem zapytania. Niewykluczone, że jego proces będzie toczył się od nowa” – poinformował w czwartek portal Onet.pl. „Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która jeszcze niedawno domagała się wznowienia postępowania i uniewinnienia A. Kraski, w ostatniej chwili zmieniła swoje stanowisko. Do Sądu Najwyższego wpłynął właśnie wniosek, aby sprawa podwójnego zabójstwa sprzed dwudziestu lat wróciła na wokandę” – czytamy w artykule.

Jak pisze Onet.pl, jeśli do tego dojdzie, Kraska nadal będzie miał status podejrzanego, „chociaż śledczy i sędziowie już wiedzą, że w sprawie karnej przeciwko niemu doszło do mistyfikacji”. Według portalu, potwierdzają to nowe dowody i nowi naoczni świadkowie.

„Jeśli Sąd Najwyższy przychyli się do wniosku prokuratury, właściwe śledztwo przeciwko zleceniodawcy, zabójcom i policjantom, którzy wrobili niewinnego człowieka w mafijną egzekucję, nie ruszy z miejsca” – napisano.

Spędził w celi 18 lat. Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary dożywocia

Sąd Najwyższy wstrzymał wykonanie kary wobec Arkadiusza Kraski, skazanego ponad 20 lat temu na dożywocie. Oznacza to, że skazany będzie mógł...

zobacz więcej

Sprawa Kraski była szeroko opisywana w mediach. Mężczyzna 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo w Szczecinie we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Jak pisały media, do zabójstwa w 1999 r. doszło na tle porachunków między grupami przestępczymi – od ran postrzałowych w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych zginęli Marek C. i Robert S.

Wniosek o wznowienie sprawy i uniewinnienie Kraski złożyła Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Według mediów, we wniosku tym wskazywano, że podczas śledztwa mogło dojść do popełnienia przestępstwa m.in. preparowania dowodów i mataczenia – co wpłynęło na orzeczenie sądu.

Sąd Najwyższy 6 maja br. wstrzymał wykonywanie kary wobec Arkadiusza Kraski. Mężczyzna po 18 latach wyszedł na wolność, aby oczekiwać na rozstrzygnięcie wniosku o wznowienie jego postępowania i uniewinnienie.

O wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku w tej sprawie wnieśli 12 kwietnia br. obrońca skazanego i prokurator. Było to skutkiem wniesionego wcześniej – 7 marca br. – wniosku prokuratora o wznowienie postępowania i uniewinnienie skazanego od przypisanych mu czynów.

źródło:

Zobacz więcej