„Wykluczył pan Europę Wschodnią z podziału stanowisk”. Ostra krytyka Tuska w PE [WIDEO]

– Wykluczył pan Europę Wschodnią z podziału stanowisk. W tym pakiecie nie znalazło się ani jedno nazwisko z tego regionu – powiedział w kierunku przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wiceszef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim i wypowiadający się jako reprezentant EPL, Esteban Gonzalez Pons. Zdający dziś sprawozdanie z ostatniego szczytu UE Tusk został skrytykowany również przez przedstawicieli innych frakcji w PE.

Dramat Donalda Tuska. Polska osiągnęła swój cel w Brukseli

Od dwóch dni przewodniczący Rady Europejskiej tłumaczy, dlaczego utrącenie kandydatury Fransa Timmermansa to nic takiego. Lewicowy polityk wrogi...

zobacz więcej

Donald Tusk w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zdawał w czwartek sprawozdanie z ustaleń szczytu UE, na którym zdecydowano o obsadzie najwyższych stanowisk w Unii Europejskiej.

Gonzalez Pons powiedział podczas debaty, że Rada Europejska nie może narzucać swojej woli PE, który jest bezpośrednio wybierany przez wyborców. – EPL jednak poprze kandydatkę (na szefa KE) zaproponowaną przez Radę, ponieważ wiemy, jaki obowiązek na nas spoczywa – podkreślił.

Wiceszef frakcji chadeckiej skrytykował też Tuska za zestaw kandydatów, jakimi zdecydowano się obsadzić kluczowe stanowiska unijne. – Wykluczył pan Europę Wschodnią z podziału stanowisk. W tym pakiecie nie znalazło się ani jedno nazwisko z tego regionu – powiedział.

– Zadecydowali państwo również, jak będzie wyglądała struktura KE, ilu będzie wiceprzewodniczących. To jest niezgodne z traktatem. Narzucają państwo PE, kto miałby zostać wybrany na naszego przewodniczącego. Teraz chcą państwo zadecydować, kto będzie stał na czele Europejskiego Banku Centralnego. To nie jest demokracja. Pan tak naprawdę popiera eurosceptyków, a nawet nacjonalistów – powiedział Gonzales Pons, zwracając się do Tuska.

Przewodniczącego Rady Europejskiej krytykowali też socjaliści. – Przychodzi pan tutaj, przedstawia nam decyzję Rady Europejskiej, a następnie mówi, że trzeba zagłosować »za«. Pana propozycja nie jest bardzo spójna – oceniła szefowa tej frakcji , Hiszpanka Iratxe Garcia Perez.

„Szef RE nie wykazał się szczególnymi zdolnościami”

„W sposób bałaganiarski i chaotyczny” – tak według premiera Portugalii Antonio Costy proces wyboru kluczowych kandydatów najważniejszych instytucji...

zobacz więcej

Z kolei szef frakcji EKR prof. Ryszard Legutko zwrócił się do obecnego na sali plenarnej Tuska ze słowami, że Rada Europejska nie ma żadnego prawa, aby wyznaczać wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

– To jest poważne naruszenie zasad traktatu – zaznaczył.

Tuska skrytykował również szef frakcji Odnowić Europę. Także Dacian Ciolos zwrócił uwagę, że w obsadzie najwyższych stanowisk brakuje równowagi geograficznej.

– Europa Środkowo-Wschodnia w ogóle nie jest reprezentowana. Inaczej niż wtedy, kiedy pan został nominowany na stanowisko – zaznaczył były premier Rumunii, zwracając się do Tuska. Jego zdaniem, w UE należy dokonać demokratyzacji procesu wyboru liderów.

– Możemy mówić o nazwiskach, możemy mówić o równowadze płci, możemy mówić o równowadze geograficznej, ale do momentu, w którym nie będziemy mieć przejrzystego, demokratycznego procesu wyboru liderów, nie będzie satysfakcji – wskazał.

źródło:

Zobacz więcej