Mija 103. rocznica bitwy pod Kostiuchnówką. Opowie o niej superprodukcja „Legiony”

Premiera filmu odbędzie się we wrześniu, a w sieci już możemy oglądać jego zwiastun (fot. Kino Świat)

Żadna inna bitwa nie miała takiego znaczenia dla odzyskania przez Polskę niepodległości i żadna w dziejach Legionów nie była równie krwawa. Już wkrótce o walkach pod Kostiuchnówką na Wołyniu opowie film „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Bohaterami produkcji jest pokolenie, które wywalczyło Polsce niepodległość. Premiera filmu, zapowiadanego jako superprodukcja, odbędzie się we wrześniu. W sieci można już oglądać zwiastun.

Film „Piłsudski” od 13 września w kinach. Jest pierwszy teaser

Ukazanie Józefa Piłsudskiego jako człowieka z krwi i kości, niezłomnego na polu walki i poddającego się namiętnościom w relacjach osobistych – to...

zobacz więcej

W bitwie pod Kostiuchnówką pierwszy raz wszystkie trzy brygady Legionów wspólnie stanęły do walki. Starcie trwało dwa dni – od 4 do 6 lipca 1916 roku. Przewaga wroga była potężna – na jednego legionistę przypadało czterech Rosjan, a sojusznicze oddziały węgierskich honwedów wycofały się już w pierwszym dniu bojów. Bitwa zakończyła się wycofaniem armii austro-węgierskiej, w której skład wchodziły Legiony. Pomimo taktycznego zwycięstwa przeciwnika, armia monarchii habsburskiej odniosła niezwykle ważny sukces strategiczny: zapobiegła przełamaniu frontu, a Rosjanie wyczerpali na długi czas możliwość podjęcia kolejnej ofensywy. Jednak cena za wykazany w krwawej bitwie hart ducha i poświęcenie była ogromna: polskie straty wyniosły 2000 żołnierzy poległych, zaginionych bądź rannych.

„Dumny jestem z zachowania się I Brygady w tych bojach pod Kostiuchnówką, chcę zaś wierzyć, że każdy z nas, jak to prawemu żołnierzowi przystoi, wyniósł z tych dni dużo doświadczenia i nauki, gdy tyle dla siebie nowych rzeczy widział, w tylu nowych formach boju brał udział. W kilka dni takiego boju rekrut staje się starym wiarusem, który ma co wspominać i czego uczyć drugich” – napisał w rozkazie z 11 lipca 1916 r. Józef Piłsudski.

Kostiuchnówka to nie tylko największa bitwa Legionów Polskich, ale również pierwsze starcie stoczone przez polskich żołnierzy w XX wieku, które miało faktyczne polityczne konsekwencje. To właśnie pod wpływem bohaterskiego wysiłku na Wołyniu cesarze austro-węgierski i niemiecki wydali Akt 5 listopada, który zawierał bezcenną dla Polaków obietnicę utworzenia Królestwa Polskiego.

Kostiuchnówka. Sto lat temu Legiony Polskie stoczyły krwawą walkę z carską armią

– Wolności Polakom nikt nie podarował, upomnieliśmy się o nią zbrojnie – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów...

zobacz więcej

Filmowa superprodukcja „Legiony”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że „Legiony” to kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Film opowiada o legionowym pokoleniu lat 1914-1916, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia. Produkcję wsparły instytucje nadzorowane przez resort kultury, m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

„Legiony” to także uniwersalna historia o wchodzeniu w dorosłość w trudnych czasach, dojrzewaniu do wspólnoty. Wielka historia jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański), dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), jej narzeczony, członek Drużyn Strzeleckich i ułan.

Obok bohaterów fikcyjnych, których historie wzorowano jednak na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawi się wiele postaci historycznych. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

100 lat temu Józef Piłsudski wyparł z Wilna bolszewików

100 lat temu, 21 kwietnia 1919 r., brawurowa akcja polskiego wojska doprowadziła do usunięcia z Wilna amii bolszewickiej i objęcia tam władzy przez...

zobacz więcej

Producentami filmu są Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorami scenariusza Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzin i Maciej Pawlicki. Reżyseruje Dariusz Gajewski – zdobywca Złotych Lwów na FPFF w Gdyni za film „Warszawa”, zwycięzca scenariuszowego konkursu na film o Powstaniu Warszawskim. Głównym autorem zdjęć jest Jarosław Szoda („Misja Afganistan”, „Handlarz cudów”, „Strażacy”), a sekwencji szarży pod Rokitną – Arkadiusz Tomiak („Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Zaćma”, „Karbala”, „Obława”). Realia epoki odtwarzają: Magdalena Luterek-Rutkiewicz (kostiumy; „Wołyń”, „Karbala”, „Obława”) oraz Małgorzata Gwiazdecka i Joanna Pamuła („Czas honoru”, „Misja Afganistan”), Anna Dąbrowska (charakteryzacja; „Córki Dancingu”, „Wołyń”, „Mój Nikifor”), Paweł Jarzębski (scenografia; „Kamerdyner”, „Wataha”, „Czas honoru”).

Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Zdjęcia rozpoczęte w sierpniu 2017 roku, zakończyły się w kwietniu 2019 (łącznie ok. 60 dni zdjęciowych). Realizowano je m.in. w Bieszczadach, Cieszynie, Tokarni, Stradowie, okolicach Krakowa, Mrągowa, Węgrowa oraz Otwocka. Obsada: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Mirosław Baka, Jan Frycz, Borys Szyc, Antoni Pawlicki, Piotr Żurawski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Małecki, Stanisław Cywka, Jakub Hojda, Antoni Sałaj, Karol Czajkowski i inni.

źródło:

Zobacz więcej