Raport

Epidemia koronawirusa

Na prostej czy na zakręcie? Sprawdź, jak najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków

Policjanci interpretują statystyki (fot. Shutterstock/Robert Crum)

Policja pokazała dane, z których wynika, że do 80 proc. wypadków samochodowych dochodzi na prostej drodze. Podczas wakacji 2018 roku na prostych odcinkach miało miejsce 3800 zderzeń. Zginęło 406 osób.

„Na tej mapie nikt nie chce być”. Interaktywna plansza z miejscami śmiertelnych wypadków

Na wtorkowej konferencji prasowej policja zaprezentowała interaktywną mapę z wypadkami śmiertelnymi na drogach. Narzędzie ma służyć do pokazania...

zobacz więcej

„Wyprzedzaj! Jest prosta droga” – wielu z kierowców myśli tak, widząc prosty odcinek przed sobą. Policjanci przekonują, że błędem jest przeświadczenie, że najbezpieczniej jest na prostych odcinkach dróg. Na poparcie pokazują statystyczne dane.

Wynika z nich, że spośród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku, ponad 3800 miało miejsce właśnie na prostych odcinkach dróg.

– To prawie 80 procent wszystkich zdarzeń – wyjaśnia podinsp. Monika Chlebicz z KWP w Bydgoszczy. Podkreśla, że właśnie na prostych odcinkach najczęściej dochodzi do wypadków śmiertelnych. – W poprzednie wakacje w takim z pozoru bezpiecznym miejscu zginęło 406 osób, podczas gdy w wypadkach na zakrętach dróg, uważanych za bardziej niebezpieczne, śmierć poniosło 129 uczestników ruchu drogowego – mówi policjantka.

Podinspektor wyjaśnia, że proste odcinki drogi „prowokują” kierowców do naciśnięcia gazu. Często idzie to w parze ze zmniejszeniem skupienia na samej drodze, bo przecież jest prosto i wszystko widać. A takie połączenie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powstania wypadku. Do tego na prostych odcinkach chętniej wyprzedzamy. A to, jak zauważają policjanci jeden z najbardziej niebezpiecznych manewrów w ruchu drogowym.

źródło:
Zobacz więcej