Nie żyje Henryk Zomerski

Hanryk Zomerski miał 68 lat . To zdjęcie zostało zrobione podczas tournée Czerwonych Gitar po USA (fot. PAP/Piotr Batorowicz)

W wieku 68 lat zmarł w Opolu gitarzysta basowy Henryk Zomerski – współzałożyciel zespołów Niebiesko-Czarni, Pięciolinie, Czerwone Gitary. Z tym ostatnim zagrał swój ostatni koncert 7 listopada 2010 roku w Sopocie.

To właśnie Henryk wraz z Jurkiem Koselą wymyślili w 1965 roku Czerwone Gitary. Wcześniej doprowadził do powstania Niebiesko–Czarnych i Pięciolinii. W tamtych latach uważany był za najlepszego gitarzystę basowego w Polsce. Grał też na instrumentach klawiszowych. Po dłuższej chorobie zmarł w sobotę w nocy w Opolu, gdzie zamieszkał po ślubie z Barbarą – powiedział kierownik Czerwonych Gitar Jerzy Skrzypczyk.

Jak podkreślił, Zomerski był „ciepłą duszą zespołu. Bardzo skromny, niekonfliktowy, gdy dostrzegał jakieś problemy, zawsze się nimi dzielił”.

Jako pierwszy muzyk w Polsce zaprezentował gitarę basową na konkursie młodych talentów; był wtedy członkiem formacji Niebiesko-Czarni. Skomponował m.in. „Czy krasnoludki są na świecie”, „Hipopotam”, „Mężczyzna nigdy nie płacze”, „Trochę dobrze, trochę źle”, „Pieskie życie”.

Henryk Zomerski urodził się w Starogardzie Gdańskim 9 grudnia 1942 r. Nagrał wiele płyt z zespołami Czerwono-Czarni (w tym „Mszę Beatową” Katarzyny Gaertner), Wiatraki („Na szkle malowane"), Niebiesko-Czarni i Czerwone Gitary.

Henryk wziął udział w nagraniu naszego pierwszego longplaya „To właśnie my”, ale z powodu perypetii z wojskiem występował pod pseudonimem Janusz Horski – wspomniał Skrzypczyk.

źródło:
Zobacz więcej