RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PiS zapowiada prace nad obniżką podatku PIT do 17 proc. dla wszystkich Polaków

W Sejmie procedowany jest projekt ustawy ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia (fot. Shutterstock/Pressmaster)

– Niedługo będziemy pracować nad obniżką podatku PIT do 17 proc. dla wszystkich Polaków – poinformował poseł PiS Jarosław Krajewski. Ocenił, że projekt ws. zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia, którym zajmuje się obecnie Sejm, jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań dla młodych w UE.

Rząd za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności. Jest nowela ustawy o VAT

Rząd opowiedział się za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności przez przedsiębiorców. Obowiązek obejmie firmy dokonujące transakcji na kwotę...

zobacz więcej

– Już za chwilę, niedługo, będziemy pracować nad rozwiązaniem, które zapewni obniżkę podatku PIT dla wszystkich Polaków do 17 proc. – zapowiedział poseł PiS podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Krajewski odniósł się również do procedowanego w Sejmie projektu ustawy ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia. Sejm zdecydował w środę o skierowaniu projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. W dyskusji posłowie podkreślali, że projekt to dobry kierunek zmian dla młodych, ale przepisy wymagają jeszcze dopracowania.

Krajewski zaznaczył, że to rozwiązanie jest „z jednej strony bardzo ważne, jeśli chodzi o zachęcenie osób do 26. roku życia do zwiększenia aktywności zawodowej, a z drugiej strony, jest to rozwiązanie, które zachęca do podejmowania legalnej pracy, zamiast pracy w szarej strefie”. Jak dodał, proponowane przepisy dotyczą dwóch milionów najmłodszych podatników.

– To jest rozwiązanie, które możemy śmiało określić, że jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań dla młodych w całej Unii Europejskiej – ocenił poseł.

– Chcemy, żeby ten zerowy podatek PIT wszedł w życie już od 1 sierpnia br. Będziemy mogli powiedzieć, że PiS dotrzymuje danego słowa, ponieważ jest to kolejny podatek, który obniżamy w trakcie tej kadencji parlamentu – zaznaczył polityk PiS.

400 mln zł dla rolników na inwestycję w nawodnienia upraw

Program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych zostanie uruchomiony w sierpniu – powiedział minister...

zobacz więcej

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, został przedłożony przez ministra finansów.

Zgodnie z nim zlikwidowany ma być 18-proc. PIT dla pracowników do 26. roku życia.

– Regulacja ta ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26. roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Rozwiązanie to stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premiera Morawieckiego w tzw. nowej piątce PiS. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach – wyjaśniało Centrum Informacyjne Rządu po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów.

Poinformowano, że zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26. roku życia – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 tys. 528 zł - odpowiada to górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej.

W środę premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że są to najważniejsze przepisy, bo otwierają perspektywy dla młodych. Jak stwierdził, przez ostatnie lata „państwo zbyt dużo wymagało od młodych, a zbyt mało im pomagało”. – Chcemy to zmienić – oświadczył szef rządu.

źródło:

Zobacz więcej