Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

400 mln zł dla rolników na inwestycję w nawodnienia upraw

Dofinansowanie ma dotyczyć wykonania nowego nawadniania lub modernizacji istniejącego systemu (fot. arch. PAP)

Program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych zostanie uruchomiony w sierpniu – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że dofinansowanie ma dotyczyć m.in. wykonania nowego nawadniania, łącznie z wykonaniem ujęcia wody.

„Program 500 Plus wyprowadził z masywnej biedy. Wieś wychodzi z upokorzenia”

Program 500 Plus wyprowadził ludzi z masywnej biedy. Na wsi nie ma skrajnej biedy. To bardzo ważne w sensie godnościowym, bo bieda upokarza. Wieś...

zobacz więcej

– Od sierpnia – mam nadzieję, że opóźnienia nie będzie, jeżeli to może bardzo krótkie – uruchamiamy program dofinansowania inwestycji związanych z nawadnianiem w gospodarstwach rolnych – powiedział w Sejmie Ardanowski odpowiadając na pytania posłów PSL-UED, dotyczące niedoborów wody.

Minister tłumaczył, że dofinansowanie ma dotyczyć wykonania nowego nawadniania, łącznie z wykonaniem ujęcia wody z wód podziemnych lub wód powierzchniowych. Obejmie również modernizację istniejącej instalacji nawadniającej, ewentualnie modernizację ujęcia wody.

– Chodzi o to, by rolnikom, którzy w szczególności uprawiają rośliny bardzo intensywne, dać możliwość nawodnienia – powiedział szef resortu rolnictwa.

Jak zaznaczył, zdaje sobie sprawę, że „również bardzo ważne jest nie tylko dostarczenie wody, ale i zwiększenie chłonności pojemności wodnej gleb w Polsce”.

– Próbujemy naprawić to, co przez lata zostało zaniedbane. Również źle wykonany system melioracyjny (...), który służył tylko odwodnieniu, a nie zatrzymywaniu wody – mówię o systemach otwartych i systemach zamkniętych – wymaga naprawy – powiedział.

Pod koniec czerwca tego roku Ardanowski przekazał, że program budowy małej retencji jest wart 400 mln zł, na ten cel resort uzyskał przesunięcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Jak zaznaczył, „to są trudne decyzje, bo przesunięcia dotyczą innych obszarów, gdzie również zainteresowani beneficjenci”.

– Uzyskaliśmy zgodę na ok. 1 mld zł, a program, który uruchamiamy będzie warty 400 mln zł – mówił wówczas.

Minister przypomniał, że nastąpiły przesunięcia środków w PROW. Zapowiedział refundację do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, która przy młodych rolnikach ma wynieść 60 proc.

źródło:

Zobacz więcej