Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Trump: Jeśli imigranci są niezadowoleni, niech nie przyjeżdżają

USA zmagają się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Prezydent Donald Trump, krytykowany przez Demokratów za sposób rozwiązywania kryzysu migracyjnego, oświadczył, że jeśli imigranci są niezadowoleni z warunków w obozach tymczasowych „to nie powinni przyjeżdżać”.

Będzie pomoc dla migrantów na granicy USA z Meksykiem. Ustawa przyjęta

Izba Reprezentantów USA przyjęła w trybie pilnym przygotowaną i zatwierdzoną wcześniej przez Senat ustawę o nadzwyczajnej pomocy dla agencji...

zobacz więcej

Demokratyczni kongresmeni i aktywiści broniący praw człowieka odwiedzili w ostatnich dniach ośrodki dla imigrantów na granicy z Meksykiem. Ocenili, że są one przepełnione, a przetrzymywani tam ludzie nie mają dostatecznej ilości żywności, wody i innych rzeczy pierwszej potrzeby.

Generalny inspektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego opublikował zdjęcia z takich ośrodków w dolinie Rio Grande, w Teksasie, w których przebywa dwukrotnie więcej osób niż powinno.

„Jeśli nielegalni imigranci są niezadowoleni z warunków w zbudowanych naprędce, lub przystosowanych ośrodkach przetrzymywania, to po prostu powiedzcie im, żeby nie przybywali. Wszystkie problemy rozwiązane!” – napisał Trump na Twitterze.

Wcześniej prezydent napisał, że „nasi ludzie z Patrolu Granicznego nie są pracownikami szpitali, nie są lekarzami ani pielęgniarkami”. Dodał, że „wielu z tych nielegalnych obcych żyje obecnie lepiej niż tam skąd przybyli i w znacznie bezpieczniejszych warunkach”.

W ostatnim okresie nasiliła się w USA krytyka Agencji ds. Ceł i Ochrony Granic (CBP) po informacjach, że obecni i byli funkcjonariusze tej agencji zamieszczali w mediach społecznościowych obraźliwe komentarze pod adresem imigrantów, a także pod adresem kongresmenów znanych z obrony ich praw. Szef agencji Kevin McAleenan nazwał te komentarze „bulwersujacymi” i zarządził dochodzenie w celu ujawnienia ich autorów. Biały Dom ostro skrytykował werdykt sędziego federalnego w Seattle, który orzekł, że przetrzymywanie w zamkniętych ośrodkach osób ubiegających się o azyl w USA jest bezprawne. Orzeczenie było rezultatem pozwu przeciwko rządowi wniesionego przez organizacje obrony praw człowieka w kwietniu. Prokurator generalny i szef resortu sprawiedliwości William Barr utrzymywał, że osoby ubiegające się o azyl, które przekroczyły granicę USA nielegalnie, nie mają prawa do zwolnienia za kaucją.

Rząd poniósł również porażkę w Kongresie, który zablokował próby sfinansowania budowy muru na południowej granicy z funduszy innych programów federalnych, m. in. walki z przemytem narkotyków.

źródło:

Zobacz więcej