RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Erupcja wulkanu na wyspie Stromboli. Zginął turysta

Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości ponad 900 metrów. Ewakuowano 70 osób (fot. PAP/EPA/MARIO CALABRESI)
Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości ponad 900 metrów. Ewakuowano 70 osób (fot. PAP/EPA/MARIO CALABRESI)

Najnowsze

Popularne

Silne eksplozje na włoskiej wyspie Stromboli na Morzu Tyrreńskim. W wyniku erupcji wulkanu zginęła jedna osoba, poinformowały w środę lokalne władze. Wielu turystów wypoczywających na plaży rzuciło się w panice do morza, a inni zabarykadowali się w domach.

Włochy przygotowane na erupcję Wezuwiusza

W razie erupcji Wezuwiusza z okolic wulkanu ewakuowanych zostanie do innych części Włoch ponad 1,1 mln mieszkańców – taki plan przewiduje podpisane...

zobacz więcej

Burmistrz Wysp Liparyjskich Marco Giorgianni powiedział agencji ANSA, że ofiara śmiertelna to turysta, który był na wycieczce w rejonie największej aktywności wulkanu. Przebywał on w szczytowej strefie góry wulkanicznej bez pomocy przewodnika. Wspinał się w towarzystwie kolegi, który został ranny. Do śmierci mężczyzny miał doprowadzić gęsty deszcz lapilli, czyli drobnych cząstek i okruchów skalnych.

– Był potężny wybuch, usłyszeliśmy huk, a potem podniosła się chmura dymu i palących się okruchów skalnych – mówili w mediach świadkowie.

Lapille wywołały pożary w osadzie Ginostra oraz w innych miejscach wyspy. Ze względu na zadymienie nie można ich było gasić z powietrza.

Na wyspie w stan gotowości postawiono lokalną obronę cywilną. Poinformowano również, że Straż Przybrzeżna jest przygotowana do ewakuacji wszystkich, którzy zechcą opuścić wyspę. Z najbardziej zagrożonych terenów – drogą morską – wywieziono już kilkadziesiąt osób.

– Było wiele strachu wśród osób przebywających w najwyższych strefach. Wraz ze strażakami przysłanymi ze strażą przybrzeżną zorganizowaliśmy, co było w naszych kompetencjach – mechanizm ochrony ludności oraz helikopter z miasta Lamezia Terme – powiedział włoskim mediom komendant straży pożarnej w Messynie Giuseppe Biffarella.

Stromboli ma powierzchnię 12,4 km kwadratowych. Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości 926 m, wznoszący się z głębokości około 2300 metrów. Zamieszkuje ją na stałe około 600 osób, w sezonie przyjeżdża zaś wielu turystów.

Ostatni wybuch o znaczącej sile miał miejsce w 1933 roku. W 2003 roku osunięcie się do morza lawy ze ściany wulkanu spowodowało lokalne tsunami. Od tego czasu na wyspie działa system ostrzegania zarządzany przez obronę cywilną.

Przedstawiciele włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii poinformowali, że środowa eksplozja była jedną z najsilniejszych dotąd odnotowanych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej