RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sassoli nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

Kandydat socjalistów z Włoch David Sassoli został wybrany nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskał w drugim głosowaniu. Teraz europarlament będzie mógł przystąpić do wybierania wiceprzewodniczących i członków komisji.

Wybór Timmermansa był o krok. „Powstrzymał go tylko upór Morawieckiego”

Chociaż Mateusz Morawiecki nie miał najmocniejszych kart – zbudowana przez niego koalicja składała się w większości z państw słabszych niż unijne...

zobacz więcej

Sassoli w drugiej turze głosowania otrzymał 345 głosów. Kandydat EKR Jan Zahradil dostał 160 głosów, kandydatka Zielonych Ska Keller – 119, a wystawiona przez GUE/NGL Sira Rego – 43 głosy.

Kandydatura Sassolego została wysunięta we wtorek wieczorem przez frakcję Socjalistów i Demokratów.

Była to nieoczekiwana informacja, bo wcześniej we wtorek w Brukseli pojawiły się nieoficjalne informacje, że szefem Parlamentu Europejskiego – zgodnie z ustaleniami przywódców wypracowanymi podczas unijnego szczytu – ma zostać na pierwsze dwa i pół roku socjalista Bułgar Sergej Staniszew, a później niemiecki chadek Manfred Weber. Wskazań tych nie ogłoszono publicznie, bo PE sam wybiera swojego przewodniczącego.

David Sassoli swoją karierę zaczynał jako dziennikarz i prezenter, między innymi włoskiej telewizji RAI. W latach dwutysięcznych wstąpił do polityki – początkowo związał się z chadekami, później przeszedł do socjalistów. W ostatnich latach był wiceprzewodniczącym parlamentu. Na tym stanowisku zastąpi również Włocha, Antonio Tajaniego.

Europarlament będzie teraz mógł przystąpić do wyboru 14 wiceprzewodniczących. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby jednym z nich został Zdzisław Krasnodębski. Koalicja Europejska w tej kwestii popiera Ewę Kopacz.

Dziś wyłonieni mają zostać również skarbnicy i członkowie poszczególnych komisji.

źródło:
Zobacz więcej