RAPORT

Pogarda

Ustawione przetargi za pół miliarda, korupcja i poseł PO. Akt oskarżenia ws. afery melioracyjnej

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia w sprawie afery melioracyjnej. Głównym oskarżonym jest poseł Platformy Obywatelskiej, były sekretarz generalny tej partii Stanisław Gawłowski, któremu zarzucono dokonanie przestępstw m.in. o charakterze korupcyjnym. Politykowi grozi nawet 15 lat więzienia. Według śledczych poseł jako sekretarz stanu w rządzie PO-PSL przyjął co najmniej 733 tys. zł łapówki, dwa zegarki i nieruchomości w Chorwacji.

Stanisław Gawłowski do dziennikarza TVP: Zaszczyt, że odwiedziła mnie „kurwizja”

Były sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski pytany na konferencji prasowej o tzw. mapkę z sieci, w sposób obraźliwy...

zobacz więcej

Jak podaje prokuratura, akt oskarżenia przeciwko posłowi PO dotyczy też prania brudnych pieniędzy, nakłaniania do wręczenia co najmniej 200 tys. zł łapówki, plagiatu pracy doktorskiej i ujawnienia informacji niejawnej.

Akt oskarżenia w sprawie afery melioracyjnej obejmuje łącznie 32 osoby. Sprawa dotyczy ustawiania przetargów w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych na kwotę 600 mln złotych.

Głównym oskarżonym jest Stanisław Gawłowski. Prokuratura przedstawiła mu siedem zarzutów, w tym cztery korupcyjne. Zdaniem śledczych polityk Platformy przyjął łapówki o wartości ponad 700 tys. zł. Grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Jedną z łapówek, które zdaniem śledczych przyjął Gawłowski, mógł być apartament w Chorwacji. Według prokuratury, polityk przyjął nieruchomość od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. w zamian za pomoc w ustawieniu przetargów w Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Sprawa obejmuje także oskarżenie małżonki polityka oraz teściów jego pasierba, którzy mieli uwiarygodnić transakcję i zakup nieruchomości.

Pozostali oskarżeni to były dyrektor Zarządu Melioracji Tomasz P., zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy, którym poseł Gawłowski miał pomóc wygrywać przetargi a także urzędnicy Zarządu Melioracji – informuje Radio Szczecin.

Jak informuje rozgłośnia, akt oskarżania liczy 1116 stron, a materiał dowodowy obejmuje 400 tomów akt.

Kolejne akty oskarżenia w sprawie afery melioracyjnej trafią do sądu jeszcze – jak twierdzi radio – w tym roku. „Obejmą one kolejne 42 osoby, które usłyszały już zarzuty”– czytamy.

Według śledczych, afera melioracyjna to ustawienie nawet 105 przetargów na kwotę 600 milionów złotych, w okresie rządów PO-PSL, kiedy funkcję wiceministra pełnił Stanisław Gawłowski. Zdaniem śledczych, polityk wykorzystując stanowisko przekazywał najwięcej środków z Ministerstwa Środowiska na meliorację w Zachodniopomorskiem – informuje rozgłośnia.

Poseł Gawłowski napisał w środę na Twitterze, że „nic nie jest wieczne”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej