RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szara strefa zmienia odcień

W branży paliwowej zaszły korzystne zmiany (fot. Pixabay/andreas160578)

Największe sukcesy w walce z oszustami są w branży paliw płynnych, najmniejsze w odpadowej – wynika z raportu Global Compact Network Poland przytoczonego prze „Puls Biznesu”.

Zmniejsza się szara strefa w handlu tytoniem

– W 2018 r. szara strefa w obszarze tytoniu spadła do 11,3 proc. całkowitej sprzedaży – z 19 proc. w 2015 r. – poinformowała na konferencji...

zobacz więcej

W raporcie „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2018/19” eksperci GCNP mierzą i opisują walkę z szarą strefą w Polsce, w szczególności w branży paliwowej, hazardowej, odpadowej oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Branża paliwowa – niegdyś flagowy przykład szarej strefy – została wskazana przez ekspertów raportu jako ta, w której doszło do największej poprawy. W tzw. barometrze zmian prowadzonym przez GCNP, zmiany w branży paliwowej doszły już do wskaźnika 90 proc., wobec 70 proc. w 2016 r.

Według autorów raportu dobre efekty przyniosło wprowadzenie pakietu paliwowego, energetycznego i przewozowego oraz Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej i Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Najwolniej zmiany postępują w branży gospodarki odpadami. GCNP alarmuje, że skala zmian w walce z szarą strefą sięga zaledwie 30 proc., ale organy państwa wykazują zainteresowanie. Eksperci ocenili, że kilka wdrażanych oraz przygotowywanych nowelizacji może ograniczyć działalność nieuczciwych firm w branży, lecz na ich efekty będziemy musieli jeszcze poczekać.

W branży hazardowej skala zmian się natomiast nie zmienia i wynosi 40 proc. Gazeta wskazuje, że jednocześnie notowany jest dynamiczny wzrost zarówno segmentu zakładów wzajemnych, jak i kasyn internetowych. Oceniono, że dobre efekty przyniosły JPK i STIR, ale brakuje wciąż regulacji np. w odniesieniu do blokowania witryn czy obciążeń fiskalnych.

Skuteczna jest natomiast walka z szarą strefą w branży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Skalę zmian oceniono na 80 proc. wobec 50 proc. w 2016 r. Po sukcesach ze zjawiskami o największej skali (karuzele VAT) branża nadal ma wiele wyzwań, w szczególności w obszarze odpadów elektrycznych oraz e-commerce.

źródło:
Zobacz więcej