RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Ekonomistka, lekarka, szefowa niemieckiego MON. Kariera Ursuli von der Leyen

Nominowaną przez unijnych przywódców Urusulę von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. Jej kandydaturę przedstawił Donald Tusk, a poparła Grupa Wyszehradzka. Jeśli PE zatwierdzi wynegocjowaną obsadę stanowisk w KE, wygraną będzie Europejska Partia Ludowa.

Unijni przywódcy oficjalnie uzgodnili podział stanowisk

Przywódcy unijnych krajów zaakceptowali kandydatury na najważniejsze stanowiska we Wspólnocie. Kandydatką na przewodniczącą Komisji Europejskiej...

zobacz więcej

Von der Leyen od 2013 roku – jako pierwsza kobieta w historii Niemiec – pełni funkcję ministra resortu obrony. Niemiecki dziennik „Die Welt” podkreślił, że von der Leyen jest bliską sojuszniczką kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Nowa szefowa KE pracowała też jako minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, minister pracy i spraw społecznych.

Od 1990 roku działa w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. W niemieckim rządzie zasiada od 2005. W marcu 2003 roku wybrano ją na stanowisko ministra spraw społecznych w rządzie Dolnej Saksonii. Wcześniej pełniła różne funkcje na poziomie lokalnym. Na polityczną scenę narodową weszła w 2004 roku.

Jak przypomina „Rzeczpospolita” Niemka w przeszłości podkreślała, że jest zwolenniczką federalizmu. „Moim celem są Stany Zjednoczone Europy, o strukturze takiej jak Szwajcaria, Niemcy czy USA” – mówiła w 2011 roku w rozmowie z „Der Spiegel”.

Później, w 2015 roku – zauważa polski dziennik – stanowisko to podtrzymała w wywiadzie dla „Die Zeit”. „Wyobrażam sobie Europę moich dzieci lub wnuków nie jako luźny związek państw uwięzionych w swoich narodowych interesach” – powiedziała.

Jest nowa kandydatura na szefa KE. Nieoficjalnie to niemiecka minister obrony

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen jest jednym z kandydatów rozważanych na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. – Dla...

zobacz więcej

Jej kadencja w resorcie obrony była naznaczona skandalami związanymi z przyznawaniem kontraktów oraz z prawicowym ekstremizmem w Bundeswehrze – ocenia agencja Reutera. Sprawa dotyczyła słabej kondycji wojska oraz obecności w Bundeswehrze wojskowych przejawiających postawy pronazistowskie.

Porucznik Franco A. służący w 291. Batalionie Strzelców podawał się za syryjskiego uchodźcę; planował zamachy na niemieckich polityków m.in. na byłego prezydenta Joachima Gaucka, ministra sprawiedliwości Heiko Maasa. Chciał, aby winą zostali obciążeni syryjscy imigranci. Ze śledztwa wynika, że porucznik współpracował z innymi żołnierzami o pronazistowskich poglądach.

W odpowiedzi Von der Leyen ogłosiła reformę sił zbrojnych żądając zmian personalnych oraz zwiększenia inwestycji na rzecz obrony.

Studia ekonomiczne i medyczne

Wcześniej jeszcze Ursula von der Leyen pracowała jako lekarz. Ukończyła studia ekonomiczne i medyczne. W 1991 roku otrzymała tytuł doktora. Na arenę polityczną weszła w wieku 42 lat. Niemka mówi płynnie po angielsku i po francusku. Do 1971 roku mieszkała w Brukseli.

Jej mąż prof. Heiko von der Leyen jest lekarzem i przedsiębiorcą. Von der Leyen jest matką siedmiorga dzieci.

Z polityką związana jest też jej rodzina. Ojciec Ernst Albrecht sprawował funkcję premiera Dolnej Saksonii od 1976 do 1990 roku.

źródło:
Zobacz więcej