RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unijni przywódcy oficjalnie uzgodnili podział stanowisk

Przywódcy unijnych krajów zaakceptowali kandydatury na najważniejsze stanowiska we Wspólnocie. Kandydatką na przewodniczącą Komisji Europejskiej została niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen – poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Szczyt UE wznowiony. Trwa walka o fotel szefa Komisji Europejskiej

Szczyt Unii Europejskiej został wznowiony. Wśród osób, które miałyby objąć stanowisko szefa Komisji Europejskiej, wciąż wymieniany jest Frans...

zobacz więcej

Belg Charles Michel został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Francuzka Christine Lagarde została nominowana na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpan Josep Borrell Fontelles – na szefa dyplomacji UE.

Teraz decyzja należy do Parlamentu Europejskiego, bo to europosłowie ostatecznie zatwierdzają przewodniczącego Komisji Europejskiej. Głosowanie ma nastąpić na sesji za niecałe dwa tygodnie.

Grupa Wyszehradzka zachowała jedność i solidarność. Na początku szczytu prognozowano, że solidarność V4 zostanie zniszczona, dlatego że rząd słowacki należy do frakcji socjalistycznej, zatem było ryzyko, że premier Peter Pellegrini bardziej będzie solidarny z socjalistami i poprze Fransa Timmermansa. Tak się nie stało. Pellegrini okazał się solidarny z Grupą Wyszehradzką i razem z pozostałymi trzema krajami głosował przeciwko Timmermansowi – powiedziała korespondentka TVP w Brukseli Dominika Ćosić.

W kończącej się kadencji niemieccy politycy nie zajmowali żadnego kluczowego stanowiska w instytucjach UE. Szefem KE był Luksemburczyk, a szefem RE – Polak. Unijną dyplomacją kierowała Włoszka.

źródło:
Zobacz więcej