RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Minister dementuje: Nie utraciliśmy środków europejskich na „Czyste powietrze”

Henryk Kowalczyk przypomniał, że na razie program jest realizowany ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (fot. Shutterstock/TIvanova)
Henryk Kowalczyk przypomniał, że na razie program jest realizowany ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (fot. Shutterstock/TIvanova)

Najnowsze

Popularne

Żadne środki europejskie na program antysmogowy „Czyste powietrze” nie zostały i nie zostaną utracone – zapewnił podczas konferencji minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że do tej pory chętni złożyli 63 tys. wniosków o dofinansowanie m.in. termomodernizacji.

Od lipca gminy mają zacząć pomagać w programie „Czyste powietrze”

Od lipca gminy zaczną współpracować w ramach programu antysmogowego „Czyste powietrze” – zadeklarował minister środowiska Henryk Kowalczyk....

zobacz więcej

Minister podkreślił, że nieprawdziwe są informacje medialne, jakoby Polska utraciła pieniądze unijne na realizację programu „Czyste powietrze”.

– Żadne środki europejskie zagrożone nie są. Żadne środki nie zostały i nie zostaną utracone – powiedział.

Szef resortu środowiska przypomniał, że na razie program jest realizowany ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dodał, że dodatkowe pieniądze będą pochodziły z termomodernizacyjnej ulgi podatkowej, która obowiązuje od początku br. Według Kowalczyka środki z tego tytułu są szacowane na ok. 20 mld zł.

Przyznał, że w przyszłej perspektywie, Polska chce, by w program włączone zostały również pieniądze unijne. Zdaniem ministra może się tak stać od 2022 roku. – Jesteśmy w stałym kontakcie z KE (...) to wstępna faza rozmów – dodał.

Kowalczyk dodał, że za negocjowanie środków unijnych odpowiada szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Poinformował, że w przyszłym tygodniu ma się on spotkać w tej sprawie z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Minister środowiska: Dziennikarka „GW” powinna honorowo wpłacić 10 tys. zł na Laski

– Dla mnie jest oczywiste, że Dominika Wielowieyska powinna honorowo zapłacić na Laski – powiedział w rozmowie z tvp.info minister środowiska...

zobacz więcej

Minister wyjaśnił, że do tej pory chcący skorzystać z dotacji i pożyczek na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła złożyli ponad 63 tys. wniosków na 4,4 mld zł. – Z tego wydano 26 tys. decyzji pozytywnych, podpisano umowy na ponad 300 mln zł – wskazał.

Dodał, że w regulaminie programu „Czyste powietrze” jest 90 dni na rozpatrzenie wniosków. – Nie stwierdziłem, aby którykolwiek wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej przekroczył ten 90-dniowy okres – zaznaczył.

Minister Kowalczyk podkreślił, że rząd poszerza „kanały dystrybucji tego programu”. Kolejnym mają być samorządy.

– Te działania już zostały podjęte. W lipcu w sposób pilotażowy włączymy w to samorządy. Na zasadzie dobrowolności zgłosiło się ponad 600 samorządów – zaznaczył. Jak mówił, z tymi samorządami będą podpisane porozumienia, a ich przedstawiciele będą "przyjmować wnioski, pomagać je wypełniać, wstępnie weryfikować i będą w roboczym kontakcie z beneficjentami" programu.

Zdaniem Kowalczyka, gminy w realizację programu miałyby się zacząć włączać od połowy lipca.

Szef MŚ poinformował ponadto, że trwają prace nad włączeniem banków komercyjnych w program. – Tutaj sprawa jest trudniejsza, bo musimy mieć podstawy prawne do tego, by zlecić to bankom, aby przebiegało to sprawnie i z troską o pieniądze publiczne. Nie są one tak szybkie jak w przypadku samorządów (prace – red.), ale na pewno dojdą do skutku – powiedział.

Minister środowiska o smogu: Mamy przemyślane działania, obliczone na wiele lat

– Na ten sezon zostały wprowadzone normy jakości węgla – nie będzie można palić węglem najgorszej jakości – odpadami, mułami. To jest już zrobione;...

zobacz więcej

Włączenie banków i samorządów w sieć dystrybucji programu „Czyste powietrze” to jedne z rekomendacji Banku Światowego oraz KE, by usprawnić realizację programu.

Kowalczyk pytany przez dziennikarzy, czy jest zadowolony z tempa realizacji programu, przyznał, że niezadowolona jest z tego KE, natomiast on sam się z tym nie zgadza. Zaznaczył, że program zaczął działać od września ub.r. i na początku tempo jego realizacji zawsze jest mniejsze. Ocenił, że po włączeniu samorządów, program przyspieszy i ponad 100 tys. wniosków na koniec 2019 roku jest możliwe, co będzie – według niego – „dość przyzwoitym wynikiem”.

Dodał, że w kolejnych latach liczba obsługiwanych beneficjentów na pewno będzie się zwiększać.

Minister na konferencji potwierdził, że ws. programu doszło we wtorek do spotkania jego oraz ministra rozwoju i inwestycji Jerzego Kwiecińskiego z wicepremierem Jackiem Sasinem.

Kowalczyk dodał, że planowane na 4 lipca spotkanie z przedstawicielami Komisji zostało na razie odwołane, a negocjacje będą się toczyły na „wyższym szczeblu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej