RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Raport o dopalaczach: zgon prawie co drugi dzień. Najczęściej wśród młodych osób

Sklepów z dopalaczami już nie ma, ale handel nadal funkcjonuje w internecie (fot. arch.PAP/Artur Reszko)
Sklepów z dopalaczami już nie ma, ale handel nadal funkcjonuje w internecie (fot. arch.PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

W 2018 r. nowe narkotyki, nazywane dopalaczami, przyczyniły się do zgonu 162 osób – wynika raportu Głównego Inspektora Sanitarnego. W ubiegłym roku zanotowano również 4260 przypadków interwencji medycznych związanych z zatruciem substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi. Najwięcej zgłoszeń było w przedziale wiekowym 16-18 lat.

Cios w handlarzy śmierci. Dopalacze gangu zabiły co najmniej cztery osoby

Ponad 580 kg dopalaczy o wartości około 14 mln zł sprzedali w sieci członkowie gangu rozbitego przez CBŚP i lubelskie „pezety”. Do wtorku...

zobacz więcej

Terminem „nowe narkotyki” określa się produkty, w których składzie znajdują się substancje psychoaktywne oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy. Sprzedawane są między innymi pod postacią proszków, tabletek, roztworów, ale także np. mieszanek ziołowych do palenia.

Badające te produkty laboratoria w Polsce wyodrębniły ponad 100 związków chemicznych.

W raporcie GIS podano, że w 2018 r. zanotowano 4260 przypadków interwencji medycznych związanych z zatruciem lub podejrzeniem zatrucia nowymi substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi.

Największa liczba zgłoszeń pochodziła z woj. śląskiego (1117) i łódzkiego (1094), a także mazowieckiego - 304. Zgłoszenia z tych trzech województw (2515) wynosiły łącznie 59 proc. wszystkich zgłoszeń w kraju. Najmniejsza liczba dotyczyła województw: opolskiego (16), podkarpackiego (52) i podlaskiego (52).

W grupie wiekowej do 18 lat zarejestrowano 686 podejrzeń zatruć, co stanowiło 16,1 proc. wszystkich zgłoszeń; najwięcej (527) w przedziale 16-18 lat. W grupie powyżej 18 lat liczba zgłoszeń wyniosła 3339.

Najwięcej (1251) zanotowano w grupie 19-24 oraz 30-39 (1065). W grupie powyżej 40 lat było 209 zgłoszeń, a w przedziale wiekowym 25-29 lat - 814.

Spośród 4260 interwencji medycznych 3636 (85 proc.) dotyczyło mężczyzn, zaś 574 - kobiet (13,5 proc.); w 50 przypadkach płeć nie była ustalona.

Sprzedający dopalacze jak handlarze narkotyków. Nowe przepisy wchodzą w życie

Osoby sprzedające „dopalacze” traktowane są tak samo jak osoby sprzedające narkotyki – od wtorku obowiązują przepisy, które mają ograniczyć...

zobacz więcej

GIS podał, że nowe narkotyki przyczyniły się do zgonu 162 osób. Dane te uzyskano w wyniku bezpośredniego zwrócenia się do zakładów medycyny sądowej, laboratoriów toksykologicznych i prokuratury.

Tomasz Białas z Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi przypominał podczas konferencji prasowej, że w zeszłym roku dokonano nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i po wielu latach udało się zrównać formalny status tzw. dopalaczy, czyli nowych narkotyków syntetycznych z narkotykami tradycyjnymi. Jego zdaniem spowodowało to zmniejszenie konsumpcji tych substancji.

– Delegalizacja nowych narkotyków odbywa się przy pomocy prawa generycznego - to już nie jest lista wskazująca pojedyncze substancje, ale całe grupy substancji. Handel stacjonarny został praktycznie całkowicie zlikwidowany, nie ma już sklepów z tzw. dopalaczami i całej patologii, która wokół tych sklepów funkcjonowała – wskazał.

Sprzedawali dopalacze, które zabiły w USA tysiące osób. Policja rozbiła gang

Brygada antynarkotykowa Komendy Stołecznej rozbiła gang, który sprowadzał do Polski dopalacze na bazie śmiertelnie niebezpiecznego opioidu -...

zobacz więcej

Zaznaczył jednocześnie, że „handel nadal funkcjonuje w internecie, w szarej strefie jest rynek dilerski ale jest niższy”. Jak dodał, nowe narkotyki dostępne są w postaci proszków, tabletek, ale od pewnego czasu także w liquidach czyli wkładach do e-papierosów, waporyzatorach (sprzęcie do inhalacji) czy w aerozolach donosowych.

Białas podał, że od kilku lat w Polsce największą popularnością cieszą się katynony i syntetyczne kannabinoidy.

– Polacy najchętniej używają psychostymulantów, to prawie dwie trzecie wszystkich substancji wychwyconych przez polskie służby. Syntetyczne kannabinoidy, które imitują działanie marihuany, haszyszu to niecała jedna czwarta – poinformował Tomasz Białas.

– Pojawiają się, może w niedużej ilości, bo raptem 2,5 proc., syntetyczne opioidy. To substancje, które odpowiadają za większość zgonów narkotykowych – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej