RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Francja krytykuje Włochy za kierowanie do niej migrantów

„Następna łódź? Kierunek Marsylia” – napisał na Twitterze włoski wicepremier Matteo Salvini fot. PAP/EPA/FRANCESCO RUTA)
„Następna łódź? Kierunek Marsylia” – napisał na Twitterze włoski wicepremier Matteo Salvini fot. PAP/EPA/FRANCESCO RUTA)

Minister spraw wewnętrznych i wicepremier Włoch Matteo Salvini tworzy „histeryczną” atmosferę wokół spraw związanych z imigracją, a Rzym nie wywiązuje się z zadań w tym zakresie – oświadczyła we wtorek rzeczniczka rządu Francji Sibeth Ndiaye.

Salvini: Niech imigrantów przyjmą Niemcy i Holandia

Wicepremier Włoch Matteo Salvini powiedział, że migrantów ze statku „Sea Watch” powinny przyjąć Niemcy i Holandia. Od 12 dni jednostka znajduje się...

zobacz więcej

– Uważam, że ogólnie rząd włoski nie stanął na wysokości zadania – powiedziała Ndiaye francuskiej stacji BMFTV. – Zachowanie pana Salviniego według mnie jest nie do przyjęcia – dodała, oskarżając szefa MSW Włoch o tworzenie „histerycznej” atmosfery wokół imigracji.

– To bolesny, złożony temat, co do którego Unia Europejska i Francja były wcześniej solidarne z Włochami – podkreśliła.

„Moje stanowisko w sprawie imigracji niedopuszczalne? Niech francuski rząd przestanie obrażać i otworzy swoje porty. Włosi już przyjęli i wydali za dużo na migrantów” – napisał Salvini na Twitterze, odnosząc się do wypowiedzi francuskiej rzeczniczki.

„Następna łódź? Kierunek Marsylia” – dodał.

Paryż i Rzym kilkakrotnie w ciągu ostatniego roku ścierały się w sprawach związanych z imigracją, ponieważ rząd Włoch odmawia przyjmowania statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym.

Salvini: Oby Francuzi nie zagłosowali na partię Macrona w wyborach do PE

Wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini powiedział w środę, że ma nadzieję, iż w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Francuzi nie...

zobacz więcej

W nocy z piątku na sobotę jednostka niemieckiej organizacji pozarządowej „Sea Watch 3” pływająca pod banderą Holandii samowolnie wpłynęła do portu na Lampedusie, łamiąc zakaz wydany przez władze Włoch. Statek Sea Watch 3 prawie trzy dni czekał w pobliżu brzegów wyspy na zgodę na zacumowanie, by z pokładu mogli zejść migranci uratowani na Morzu Śródziemnym 12 czerwca.

31-letnia kapitan jednostki, Carola Rackete, została aresztowana i oskarżona o stawianie oporu, użycie siły w żegludze i wspieranie nielegalnej imigracji. Grozi jej od 3 do 10 lat więzienia oraz grzywna 50 tys. euro. We wtorek włoski sąd ma zdecydować, czy areszt wobec niej zostanie utrzymany, czy też zostanie ona wydalona z Włoch.

Komentując we wtorek stanowisko Francji, a także Niemiec domagających się zwolnienia Rackete, Salvini powiedział: „Niech Francuzi i Niemcy zajmą się tym, co dzieje się w Paryżu i Berlinie”.

Przytoczył stanowisko prokuratura prowadzącego śledztwo w sprawie pani kapitan, który ocenił, że płynąc na Lampedusę, „nie działała w stanie wyższej konieczności” oraz że dokonała „umyślnego ataku” na łódź włoskiej Gwardii Finansowej, próbującej powstrzymać „Sea Watch 3” przed wpłynięciem do portu.

Włoski rząd poparł „żółte kamizelki”. Paryż reaguje

– Nie jestem pewna, czy interesowanie się „żółtymi kamizelkami” ma cokolwiek wspólnego z dobrobytem narodu Włoch – powiedziała minister ds....

zobacz więcej

– Jeśli to nie wystarcza, by być w więzieniu, to nie wiem, co trzeba jeszcze zrobić – zaznaczył Salvini.

W lutym francuskie MSZ na krótko odwołało ambasadora w Rzymie na konsultacje, po raz pierwszy od 1940 roku, jako powód podając, że Francja jest „od kilku miesięcy obiektem powtarzających się oskarżeń, bezpodstawnych ataków i oburzających stwierdzeń”, a także „prowokacji” ze strony Włoch.

Oburzenie strony francuskiej wywołało spotkanie wicepremiera Włoch i lidera populistycznej partii Ruch Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio z przedstawicielami protestującego we Francji ruchu „żółtych kamizelek” i poparcie, jakiego mu udzielił. Ponadto przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Salvini publicznie wyraził nadzieję, że Francuzi niedługo uwolnią się od „bardzo złego prezydenta” Emmanuela Macrona. Salvini próbował doprowadzić do powstania w PE ponadnarodowej eurosceptycznej listy, jasno przy tym deklarując, że jego wizja Unii Europejskiej jest zupełnie odmienna od tej forsowanej przez Macrona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej