RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą”. Wyjątkowy festiwal

Stanisław Moniuszko – twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej (fot. Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images/Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images)
Stanisław Moniuszko – twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej (fot. Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images/Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images)

Koncert solistów Filharmonii i Opery w Mińsku na Białorusi zainaugurował we wtorek w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Jego hasło przewodnie brzmi – „Moniuszko i jego czasy – Zrozumieć Niepodległą”.

Moniuszko. „Tworzył ku pokrzepieniu serc Polaków zniewolonych przez zaborców”

Imponujące przedsięwzięcia muzyczne szykują na 5 maja Teatr Wielki w Łodzi i warszawska Filharmonia Narodowa. Tego dnia przypada dwusetna rocznica...

zobacz więcej

Festiwal jest autorskim projektem Roberta Grudnia, który jest też dyrektorem artystycznym wydarzenia. – Twórczość genialnego kompozytora polskiej opery narodowej będzie kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Zrozumieć Niepodległą” – zaznaczył Grudzień.

Dodał, że tegoroczny festiwal „Moniuszko i jego czasy” łączy w sobie „podobnie jak twórczość wielkiego polskiego kompozytora - patriotyzm ze sztuką”.

W programie imprezy znalazły się wydarzenia towarzyszące pokazujące ówczesną modę, obyczaje, czy wystrój wnętrz. Czasy między powstaniami listopadowym i styczniowym i bezpośrednio po nim to bardzo ciężkie dekady uporczywego wynarodowiania przez rosyjskiego zaborcę. Stanisław Moniuszko, twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej bywa nazywany Mickiewiczem polskiej muzyki.

– Cieszę się, że Sejm rok 2019, w 200. rocznicę urodzin kompozytora, ogłosił Rokiem Moniuszkowskim – zaznaczył Grudzień.

Dodał, że Moniuszko - tworząc muzykę inspirowaną sztuką ludową - dbał, podobnie jak Fryderyk Chopin, aby muzyka polska czerpała za tradycji narodowych, zabiegał o rozwój kultury muzycznej w polskich rodzinach.

W Paryżu ponownie zabrzmi muzyka Chopina

W niedzielę w stolicy Francji rozpoczyna się już po raz dziesiąty festiwal muzyczny na wolnym powietrzu pod tytułem „Chopin w ogrodzie”. Jest to...

zobacz więcej

– Jego pieśni były śpiewane zarówno przy fortepianie w salonach ziemiańskich, jak i domach mieszczańskich czy wreszcie na wsiach. Tworząc Towarzystwo Muzyczne im. Św. Cecylii w Wilnie postarał się nie tylko o rozwój muzyki sakralnej, ale także popularyzację muzyki klasycznej – zaznaczył Grudzień.

Przypomniał, że Moniuszko jest twórcą polskiej opery narodowej. Jego „Halka” i „Straszny Dwór” są uważane za najważniejsze polskie dzieła tego gatunku, niosące w sobie ogromny ładunek uczuć patriotycznych, które w czasach niewoli podnosiły na duchu.

W tym roku festiwal, który potrwa do 10 września, przypomni także 40. rocznicę pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce.

Przewidziano łącznie 10 koncertów, które odbywać się będą tradycyjnie wieczorami w wakacyjne wtorki w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie.

Wilno ogłosiło rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki

Rada Samorządu miasta Wilna ogłosiła rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Decyzja została podjęta podczas posiedzenia Rady.

zobacz więcej

Pierwszego wieczora zabrzmiał koncert „Do Ciebie, Panie – Stanisław Moniuszko po polsku, łacinie i białorusku”, w wykonaniu solistów Filharmonii i Opery w Mińsku – sopranistki Tamary Remez i organistki Swiatleny Niemahaj.

W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów publiczność będzie miała okazję oklaskiwać takich artystów, jak: Konstanty Andrzej Kulka, Georgij Agratina, Robert Grudzień, Dominik Sutowicz, Jerzy Trela, Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Chór Jubileuszowy Miasta Stalowej Woli oraz soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia, Warszawy.

W ich wykonaniu zabrzmią m.in. koncertowe wykonania mszy i oper Stanisława Moniuszki, popularne arie i pieśni, a także spektakle słowno-muzyczne, w tym na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza i „Oto Matka Twoja” według Jana Pawła II.

Nie zabraknie też kompozycji innych twórców, jak np. „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego. Będzie można także usłyszeć miniatury klasyczne i sakralne czy monodram Przemysława Tejkowskiego „Melduję tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej