RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności. Jest nowela ustawy o VAT

Mechanizm wprowadzono w ramach walki z nadużyciami dotyczącymi podatku VAT (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)
Mechanizm wprowadzono w ramach walki z nadużyciami dotyczącymi podatku VAT (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)

Rząd opowiedział się za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności przez przedsiębiorców. Obowiązek obejmie firmy dokonujące transakcji na kwotę przekraczającą 15 tys. zł. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT.

Ministerstwo Finansów widzi możliwość dalszego uszczelnienia VAT

Analiza Jednolitych Plików Kontrolnych, kontrola rachunków bankowych czy podzielona płatność przyniosą dalszą poprawę dochodów z VAT. To stanowisko...

zobacz więcej

Zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Zbigniew Makowski wyjaśnia, że przepisy zniosą dowolność stosowania podzielonej płatności w określonych transakcjach. Od 1 lipca 2018 roku mechanizm może być stosowany dobrowolnie.

Po zmianie prawa, podzieloną płatność trzeba będzie stosować w handlu tymi dobrami, które uznano za wrażliwe ze względu na dużą skalę wcześniejszych wyłudzeń VAT. Chodzi między innymi o paliwa, elektronikę, stal, węgiel czy stal. Jak dodaje Makowski, wprowadzenie obowiązku podzielonej płatności wiąże się z rezygnacją ze stosowania odwróconego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności.

Obowiązek obejmie wszystkie firmy, które dokonują transakcji na kwotę przekraczającą 15 tysięcy złotych.

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że część zapłaty za towar lub usługę trafia bezpośrednio do przedsiębiorcy, natomiast należny podatek VAT jest lokowany na specjalnym koncie. Mechanizm wprowadzono w ramach walki z nadużyciami dotyczącymi podatku VAT.

Projekt ustawy zakłada, że nowe przepisy mają wejść w życie od września.

źródło:
Zobacz więcej